Wczoraj, 17 stycznia 2020 r. wieczorem Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjął tzw. specustawę o zwalczaniu ASF. Ustawa została przyjęta bez poprawek, różnicą tylko jednego głosu w stosunku: 50 za – 49 przeciw. Podczas głosowania żaden z senatorów się nie wstrzymał. W szczegółowym rozliczeniu, za ustawą głosowało całe Prawo i Sprawiedliwość, Polskie Stronnictwo Ludowe (z wyjątkiem Michała Kamińskiego, który opowiedział się przeciwko ustawie). Za ustawą byli także: Jan Filip Libicki i Ryszard Bober oraz Lidia Staroń. Przeciwko opowiedziała się natomiast: Koalicja Obywatelska, Lewica i trójka senatorów niezależnych: Stanisław Gawłowski, Wadim Tyszkiewicz i Krzysztof Kwiatkowski.
Rolą Senatu jest analiza projektów ustaw, a ich przyjęcie przez izbę otwiera drogę do ostatecznego wdrożenia nowych praw.

 

Zapisy i kontrowersje

Przypomnijmy: projekt ustawy zakłada m.in. nałożenie nowych obowiązków na myśliwych, zakaz blokowania polowań oraz odstrzał sanitarny dzikich zwierząt m.in. przez policjantów, żołnierzy i strażaków. Pod koniec ubiegłego roku, z uwagi na rozprzestrzenianie się ASF w różnych regionach kraju, w szybkim tempie, projekt ustawy został  przyjęty przez sejmowe komisje i izbę niższą parlamentu. Największe kontrowersje wzbudza zakaz blokowania odstrzału sanitarnego i polowań, łącznie z karami więzienia. Przeciwko tego rodzaju rozwiązaniom opowiadają się min.  organizacje ekologiczne i środowiska lewicowe.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: Senat RP
Fot.: Pixabay  

Specustawa dot. ASF: bioasekuracja, zakaz utrudniania polowań i odstrzał dzików przez policjantów i wojsko