piątek, 26 lutego, 2021

Przepisy dotyczące produkcji ekologicznej odroczone o cały rok?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

„Od pola do stołu” jeszcze nie w przyszłym roku? Czy rolnikom to pomoże?

W piątek (4 września br. ) Komisja Europejska zaproponowała odroczenie o cały rok wejścia w życie przepisów dotyczących produkcji ekologicznej. Ta ważna decyzja ma dać rolnikom i krajom UE więcej czasu na dostosowanie się do nowych reguł.

Nowe unijne regulacje mają zacząć obowiązywać dopiero 1 stycznia 2022 r. To odpowiedź na wnioski państw członkowskich wspólnoty i liczne wątpliwości środowisk rolniczych, które otwarcie wyrażano również w Polsce. .

“Chociaż nowe rozporządzenie w sprawie produkcji ekologicznej stanowi silną podstawę, to prawodawstwo wtórne (- czyli regulujące m.in szczegóły wdrażana – przyp. red.), które należy jeszcze przyjąć, musi mieć solidne podstawy” – zaznaczono w oficjalnym komunikacie KE.
Powodem odroczenia jest też spowolnienie prac związane z pandemią koronawirusa.

Konsultacje „Od pola do stołu”

Ponadto, Komisja Europejskiej ogłosiła otwarcie konsultacji społecznych w sprawie przyszłego planu działania na rzecz rolnictwa ekologicznego. UE w ramach celów wyznaczonych w strategii “Od pola do stołu” i strategii na rzecz bioróżnorodności chce przeznaczać na rolnictwo ekologiczne 25 proc. gruntów rolnych. I to też budzi wiele obaw.

Głos Komisarza Janusza Wojciechowskiego

Strategia „Od pola do stołu” i strategia na rzecz bioróżnorodności wyznaczają ambitne cele dla sektora rolnego, aby zapewnić jego gotowość na dostosowanie się do założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Rolnictwo ekologiczne będzie kluczowym elementem w procesie przejścia w stronę bardziej zrównoważonego systemu żywnościowego i lepszej ochrony różnorodności biologicznej – podkreślił w swoim oświadczeniu Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski.

Najpierw plan działania

Plan działania na rzecz rolnictwa ekologicznego ma zostać przyjęty na początku 2021 r. Ma on się koncentrować na pobudzaniu popytu na produkty ekologiczne, zachęcaniu do zwiększenia obszaru wykorzystywanego na potrzeby rolnictwa ekologicznego, a także zwiększaniu roli produkcji ekologicznej w walce ze zmianą klimatu i utratą różnorodności biologicznej.

Poprzez konsultacje KE chce zebrać informacje na temat tego projektu od obywateli (a szczególnie rolników), organów krajowych i zainteresowanych stron. Kwestionariusz będzie dostępny w internecie (min. na stronie KE) przez 12 tygodni do 27 listopada.

Odroczenie wejścia w życie o rok przepisów w sprawie produkcji ekologicznej pochwalił szef komisji rolnej europarlamentu Norbert Lins (EPL), który stwierdził, że:
Pospieszne zatwierdzanie prawa wtórnego, gdy rolnicy są zajęci zwalczaniem skutków Covid-19, wyrządziłoby więcej szkody niż pożytku.

Zdaniem szefa komisji rolnictwa PE odłożenie wejścia w życie rozporządzeń jest jedyną wykonalną opcją, dającą państwom członkowskim, rolnikom i innym zainteresowanym podmiotom wystarczająco dużo czasu na pomyślne przejście na nowy, lepszy system produkcji ekologicznej.

Źródło: Komisja Europejska
Foto: Pixaba
y

Więcej tutaj!

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

W sobotę napłynie chłodne powietrze z północy [POGODA]

Z piątku na sobotę popada w rejonie Zamościa, Krakowa, Rzeszowa- spadnie tutaj około 2-4 mm deszczu. Niewielkie opady mżawki do 1-2 mm pojawią się...

Aktywiści żądają zakazu reklam mięsa!

Kolejne dzieło zostało wymierzone w hodowców zwierząt. Tym razem tyczy się zakazu reklamowania mięsa. Na pomysł wpadł niemiecki Greenpeace a wątek przejęła eurodeputowana Sylwia...

Fosfarm nowość w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Oferta Grupy Azoty została wzbogacona o linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK. Stanowią one racjonalne i efektywne źródło składników...

Śledź nas

21,185FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły