niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img

Rolnik bez obowiązku informowania mleczarni o COVID-19?

spot_img

Główny Inspektorat Sanitarny odnosząc się do wątpliwości Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich (Związek Rewizyjny), w sprawie bezpieczeństwa odbioru mleka z gospodarstw rolnych w związku z epidemią SARS-CoV-2, poinformował KZSM, o  tym, że obowiązujące przepisy prawa uniemożliwiają informowanie spółdzielni mleczarskich o wystąpieniu przypadku zachorowania z powodu koronawirusa wśród mieszkańców gospodarstwa lub objęciu tych osób kwarantanną.

To dane wrażliwe

GIS podkreśla też, że dane o stanie zdrowia, jako dane szczególnie wrażliwe, nie mogą być udostępniane nieuprawnionym osobom trzecim, w tym także pracodawcy czy kontrahentowi.

– Ponadto należy mieć na uwadze, że większość zakażeń wirusem SARS-CoV-2 przebiega bezobjawowo czy z minimalnymi, nietypowymi objawami ogólnymi, a więc w zdecydowanej większości kierowcy czy kontrahenci odbierający mleko albo osoby zatrudnione w gospodarstwach rolnych nie będą posiadać wiedzy o zakażeniu – wyjaśniła Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Zachować reżim w zakładach

GIS zastrzega jednak, że nawet biorąc powyższe sprawy uwagę, bez względu na okoliczności, osoby zatrudnione w przemyśle spożywczym, w tym także kierowcy, konwojenci odbierający mleko z gospodarstw, powinni w każdym przypadku ściśle stosować się do zasad reżimu sanitarnego tj.: nosić osłony ust i nosa, a najlepiej maseczki. Winni też zachowywać odpowiedni dystans, dbać o częstą i właściwą higienę rąk lub stosować rękawiczki zmieniane po czynnościach w każdym gospodarstwie.


Źródło: GIS, KZSM
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x