niedziela, 7 marca, 2021

PILNE! Piątka Kaczyńskiego przyjęta. Czy będzie prezydenckie veto?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Około godziny 1.00 w nocy Sejm RP po burzliwej debacie odbywającej się w atmosferze wcześniejszych rolniczych protestów przyjął nowelizację Ustawy o ochronie zwierząt ze wszystkimi propozycjami zawartymi w tzw. Piątce Kaczyńskiego.
W głosowaniu uczestniczyło 449 Posłów. Za nowelizacją ustawy głosowało 356 parlamentarzystów, przeciw było 75 a wstrzymało się 18 Posłów.

Czy Prezes PiS wyciągnie konsekwencje?

Nie można jednak mówić o pełnym sukcesie Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Wręcz przeciwnie. Głosowanie uwidoczniło głębokie podziały w Zjednoczonej Prawicy, czyli sejmowej większościowej koalicji partii rządzącej. Przeciw głosowali wszyscy posłowie Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. W większości wstrzymali się Posłowie Porozumienia. Poza dwoma parlamentarzystami tego ugrupowania, którzy zagłosowali przeciwko przyjęciu nowelizacji.

Minister Ardanowski przeciw ustawie

Mało tego, także w samym PiS nie było jedności. 17 Posłów tego ugrupowania głosowało przeciwko zmianom w ustawie. Co ciekawe w grupie tej znalazł się też Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
Wobec Posłów PiS którzy złamali partyjną dyscyplinę Prezes Jarosław Kaczyński już zapowiada analizę sytuacji i wyciągnięcie statutowych konsekwencji.

Kryzys rekonstrukcji Rządu Morawieckiego?

Natomiast Wicemarszałek Sejmu, a zarazem Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki poinformował o zawieszeniu rozmów koalicyjnych w Zjednoczonej Prawicy na temat rekonstrukcji Rządu. Nie wykluczył też skrócenia kadencji i wcześniejszych wyborów do Sejmu. Pod uwagę brane jest również sformowanie Rządu mniejszościowego składającego się z samych tylko polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Nowelizacja ustawy trafi do Senatu

To jednak nie koniec parlamentarnej procedury. Teraz nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt ma się zająć Senat RP. Dodajmy, że już podczas sejmowej debaty padały zarzuty o zbyt pośpieszne i w wielu miejscach niezgodne z sejmowymi procedurami przygotowanie ustawy i głosowania.
Przypomnijmy też, że nowelizację Ustawy o ochronie zwierząt popiera większość ugrupowań opozycyjnych. Przeciwna jest natomiast prawicowa Konfederacja.

Jakie nowelizacje przyjęto?

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, wzmocnienie społecznej kontroli warunków, w jakich zwierzęta są przetrzymywane, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, zakaz stałego trzymania zwierząt na uwięzi i określenie minimalnych wymiarów kojców oraz ograniczenie możliwości uboju rytualnego. Projekt zakłada też wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych w celu pozyskania z nich futer, z wyjątkiem królika.

Źródło: Sejm RP
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Prognoza pogody na okres 8-13 marca [POGODA]

Z niedzieli na poniedziałek z północy na południe przemieszczał się będzie wąski front z opadami śniegu. Padać ma przez około 2-4 h. Po północy front...

SerDog z Hochlandii zagości w Żabce na dłużej

Po udanej ofensywie Imperator Smaku Ser Dog Wspaniały – pogromca mięsożernej rosiczki, na dobre zagości w Żabce. Ser Dog to więcej niż hot dog...

Wznowienie nieoprocentowanych pożyczek dla producentów świń!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wznowiła udzielanie nieoprocentowanych pożyczek na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów świń, którzy utrzymywali stada na obszarach objętych afrykańskim pomorem...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,720SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły