czwartek, 25 lutego, 2021
- REKLAMA -

Panorama Pól Timac Agro Bałcyny 2018

-REKLAMA-
-REKLAMA-

8 czerwca rolnicy z trzech województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i części mazowieckiego wzięli udział w wydarzeniu – Panorama Pól Timac Agro, czyli konsultacjach i poradach bezpośrednio na polu.
Poletka doświadczalne zlokalizowane były w Zakładzie Produkcyjno-Doświadczalnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego „Bałcyny” w miejscowości Lipowo w powiecie ostródzkim, w woj. warmińsko-mazurskim. W tym roku organizator zaprezentował technologie nawożenia pszenicy ozimej, kukurydzy i rzepaku jarego, choć w planie był rzepak ozimy, ale niestety nie przezimował. Na stanowisku po rzepaku ozimym 18 kwietnia 2018 r. wysiano rzepak jary, odmianę populacyjną Fenja, stabilnie plonującą i charakteryzującą się dużą tolerancją na stres związany zarówno z wiosennymi przymrozkami, jak i z okresową suszą. Obsada to 120szt/m2. Doradcy agrotechniczni podczas lustracji pól prezentowali i szczegółowo omawiali technologie nawożenia oparte na nawozach tradycyjnych takich jak: superfosfat, Saletrosan, mocznik, czy sól potasowa w połączeniu z wykorzystaniem nawozów stałych i płynnych firmy Timac Agro Polska.

Kukurydza i rzepak

Przedstawiciel firmy Maisadour Polska Rafał Kulesza, przybliżył zainteresowanym technologię uprawy kukurydzy na ziarno Maisadour MAS 22R. Kukurydzę wysiano 30 kwietnia bieżącego roku, norma siewu to 90 tys. nasion/ha, przedplonem była pszenica ozima. Odmiana MAS 22R charakteryzuje się wyjątkową odpornością kolb na Fusarium, co gwarantuje zdrowe ziarno bez mykotoksyn.
Na poletkach doświadczalnych jak co roku czekał na rolników prof. dr hab. Krzysztof Jankowski, ekspert w dziedzinie uprawy rzepaku z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie. Rolnicy zawsze starają się maksymalnie wykorzystać obecność prof. Jankowskiego i uzyskać jak najwięcej praktycznych informacji o uprawie rzepaku. Mimo tego, że na poletkach gościł w tym roku rzepak jary, pytania dotyczyły głównie rzepaku ozimego.

2018 rokiem szkodników

Dr Marta Damszel, fitopatolog z UWM w Olsztynie, podczas lustracji pól podkreślała, że rok 2018 to zdecydowanie rok szkodników z dominującą skrzypionką, poza tym pryszczarkiem zbożowym, mnóstwem pluskwiaków różnoskrzydłych, cały przegląd szkodników można w tym roku zaobserwować. Objawy spowodowane są głównie przez żerowanie co było widać dookoła, w zasadzie nie było roślin, które nie dawałyby obrazów żerowania skrzypionki.
Zarówno rolnicy, jak i naukowcy zauważyli, że ten rok jest bardzo szybki w fazach rozwojowych i przewiduje się, że żniwa rozpoczną się o około 2 tygodnie wcześniej, niż zwykle.
Autor: Monika Kopaczel – Radziulewicz

 

Timac Agro Panorama Pól 2018 Bałcyny Timac Agro Panorama Pól 2018 Bałcyny Timac Agro Panorama Pól 2018 Bałcyny

-REKLAMA-

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Przed nami powolne zmiany [POGODA]

W nocy na północnym zachodzie pojawi się front chłodny z niewielkim deszczem do 1-3 mm. Przed południem słabo do 1-2 mm popada na Ziemi...

Najcieplejszy dzień lutego w historii

Jeszcze tydzień temu panowała prawdziwa zima z dużym mrozem i śniegiem. Tymczasem dziś padł rekord temperatury dla lutego. W Makowie Podhalańskim odnotowano o godzinie...

Chiny planują zaimportować jeszcze więcej zbóż paszowych

To, że Chiny mają gigantyczny wpływ dowiedzieliśmy się nie raz. Niemal każde poruszenie na azjatyckim rynku ma swoje przełożenie na światowym parkiecie - niczym...

Śledź nas

21,181FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły