czwartek, 25 lutego, 2021
- REKLAMA -

Minister podsumował chryzantemowe wsparcie

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Do 6 października br., do godzin popołudniowych mikro, mali i średni przedsiębiorcy (sprzedawcy chryzantem), poszkodowani w wyniku rządowej decyzji o zamknięciu cmentarzy w dniach: 31 października – 2 listopada br. składali wnioski do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wnioski na ponad 32 miliony zł

Jak poinformował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, od wtorku 3 listopada br. gdy zaczęło obowiązywać rozporządzenie w tej sprawie, do 5 listopada br., poszkodowani przedsiębiorcy złożyli wnioski na łączną kwotę: 32 milionów złotych. Natomiast Rząd na ten cel przeznaczył sumę 180 milionów zł.

Wsparciem objęci zostaną mikro, mali i średni przedsiębiorcy posiadający:

  • Co najmniej 50 sztuk chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku,
  • Co najmniej 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku.

Czy pominięto inne grupy?

I choć Minister Grzegorz Puda chwalił proponowane ceny chryzantem i fakt, że pieniędzy powinno wystarczyć, to w mediach społecznościowych nie brak głosów mówiących o tym, że całkowicie pominięto tych sprzedawców, którzy nie mają statusu przedsiębiorców, a jedynie dorabiali sobie sprzedażą kwiatów do bardzo niskich życiowych dochodów. Nie podjęto też tematu palet zniczy, ze zbytem których może być też problem.  

Chętni do odbioru i utylizacja

Przypomnijmy również, że do 12 listopada br. zainteresowane podmioty będą mogły deklarować Agencji wolę odbioru chryzantem. Natomiast do 16 listopada br. wyznaczono czas na ich odbiór.

Po tym terminie nieodebrane od przedsiębiorców chryzantemy mają być bezzwłocznie przekazywane przez ich posiadaczy podmiotom zajmującym się (na podstawie przepisów o odpadach), ich zbieraniem lub przetwarzaniem. Przekazanie kwiatów do utylizacji (z wyszczególnieniem ilości) należy pisemnie potwierdzić. Podobnie jak przekazanie ich instytucjom wyrażającym wolę odbioru.

Wypłata do 31 grudnia br.

Następnie, w terminie do 30 listopada br. posiadacz chryzantem winien tego rodzaju dokumentację złożyć u kierownika właściwego terenowo biura powiatowego Agencji.
Natomiast posiadacz chryzantem prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą składa dodatkowo oświadczenia i zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis.

Pomoc ma zostać wypłacona do 31 grudnia br.

Bardziej szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej ARiMR.


Źródło: Polskie Radio „Sygnały Dnia”, ARiMR
Foto: Wikipedia

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Ceny tucznika w Niemczech w górę. Czeka nas poprawa?

Po wielomiesięcznej stagnacji cen za kilogram w/ż tucznika na niemieckiej giełdzie w końcu ceny drgnęły w górę. Jak poinformował POLPIG pozytywne impulsy rynkowe pojawiły...

Polscy producenci rolni krytycznie o WPR

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, członek federacji COPA-COGECA, przedstawiła swoje stanowisko w kwestii zagadnień, które powinny zostać uwzględnione podczas negocjacji nad unijną Wspólną Polityką Rolną...

Czwartek najcieplejszy od 31 lat [POGODA]

Jeszcze tydzień temu na wschodzie było -20 stopni, zaś teraz na południowym zachodzie mamy +20 stopni. Pogoda zwariowała, a wraz z nią przyroda. W nocy...

Śledź nas

21,173FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły