wtorek, 9 marca, 2021

Klimat, CO2 i fałszowanie żywności – Spotkanie ministrów rolnictwa w Estonii

-REKLAMA-
-REKLAMA-

31 października 2019 r., w mieście Tartu, w Estonii, odbyło się spotkanie Ministrów Rolnictwa: Estonii, Litwy, Łotwy i Polski. Polskę reprezentował tam Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

O żywnościowych fałszerstwach

Ministrowie Rolnictwa zajęli się min. kwestią jakościowych fałszerstw żywnościowych. Szefowie resortów rolnictwa zgodni byli co do tego, że problem oszustw żywnościowych ma długą historię i obecnie generuje nowe wyzwania, również w skali globalnej.
Podkreślano, że fałszerstwa żywnościowe szkodzą zarówno producentom rolnym, jak i konsumentom. Mogą też negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo żywnościowe, zdrowie konsumentów, a także stan regionalnych i światowych  gospodarek.
W tym kontekście, Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, wyraził opinię, że konsument ma prawo nabyć produkt tańszy, o gorszym składzie, ale taką decyzję powinien podejmować świadomie, dysponując dostępem do rzetelnej informacji.

Ekologia i klimat

Podczas rozmów w estońskim Tartu, Ministrowie Rolnictwa omawiali też kwestie związane ze zmianami klimatycznymi i środowiskiem. Temat ten poruszono w kontekście Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Przy czym akcentowano znaczenie wapnowania kwaśnych gleb rolniczych. Uczestnicy debaty zgodni byli co do tego, że zdrowe gleby rolnicze stanowią ważny zasób dla zrównoważonej produkcji żywnościowej.

Wapnowanie gleb ma wpływ na klimat

Dyskutanci uznali też, że gleby, w zależności od ich stanu, polepszają lub pogarszają jakość procesu sekwestracji dwutlenku węgla.
Natomiast, spójne i kompleksowe wapnowanie kwaśnych gleb, to ważna i korzystna praktyka rolnicza, przyczyniająca się do łagodzenia zmian klimatu i wydolności gleb w globalnym procesie ograniczania przemieszczania się CO2 do atmosfery. W rezultacie, Ministrowie Rolnictwa: Estonii, Litwy, Łotwy i Polski, uznali za konieczną, zdecydowaną promocję wspierania neutralizacji kwaśnych gleb w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).

Mniej dwutlenku węgla w atmosferze

W tym też kontekście, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, stwierdził, że ważne jest włączenie rolników i rolnictwa, w proces rozwiązywania problemów dotyczących pogarszania się warunków klimatycznych. Minister dodał, że polskie władze, dostrzegają wagę rolnictwa i lasów w sekwestracji dwutlenku węgla. Popierają również działania zmierzające do poprawy wchłaniania CO2 przez gleby. W Polsce, wapnowanie gleb, realizowane jest w ramach wdrażania „Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”, uruchomionego w dniu 1 czerwca 2019 roku.

Sekwestracja węgla – co to takiego?

Przypomnijmy: sekwestracja dwutlenku węgla – CCS (ang.: carbon capture and storage  –  wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla), to proces polegający na oddzieleniu i wychwytywaniu dwutlenku węgla ze spalin, w celu ograniczenia emisji tego gazu do atmosfery. Techniki sekwestracji mogą być stosowane w przemyśle energetycznym, np.: przy dużych elektrowniach opalanych paliwami kopalnymi, a także chemicznym, w rolnictwie i w podstawowej sferze, w leśnictwie. W przypadku przemysłowego wychwytywania CO2,  jego część wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym, jednak większość przeznaczana jest do stałego składowania.

Wspólne oświadczenie ministrów

Kulminacyjnym momentem spotkania Ministrów Rolnictwa w Estonii, było podpisanie: „Wspólnego Oświadczenia Ministrów Rolnictwa państw nadbałtyckich”, w sprawie korzyści środowiskowych i klimatycznych wynikających z systematycznego wapnowania kwaśnych gleb rolniczych.

Skan dokumentu dostępny jest na stronie MRIRW, pod internetowym linkiem:
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rozmowy-ministrow-rolnictwa-w-estonii

Komisja Europejska i WPR

Dodajmy, że oświadczenie ministrów, zostanie przekazane Komisji Europejskiej, z intencją uwzględnienia możliwości finansowania wapnowania gleb w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: www.gov.pl

-REKLAMA-
Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ARiMR wzywa do uzupełnień dokumentacji!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prosi rolników o niezwłoczne skompletowanie wymaganej dokumentacji, w tym szczególnie niezbędnych opinii, zaświadczeń i decyzji wydawanych przez organy administracji...

W ciągu dnia pogodnie [POGODA]

Po zachodzie słońca chmury będą się bardzo szybko rozpraszać. Wiatr osłabnie a to oznacza duży spadek temperatury. Nad ranem między Suwałkami a Kętrzynem może...

Internetowe urzędy dla rolnika

Cyfrowe "paszporty" żywności, System satelitarnego monitorowania upraw rolnych (S2MUR) i Cyfrowa transformacja administracji 2.0 (w tym platforma eRolnik)  – to systemy wdrażane przez Ministerstwo Rolnictwa...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,860SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły