wtorek, 9 marca, 2021

Duńska wieprzowina w Japonii – szansa także dla Polski?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Koncern Danish Crown planuje zwiększenie zatrudnienia w swoich zakładach przetwórstwa wieprzowiny o ponad 100 osób. To efekt wzrostu zapotrzebowania rynku japońskiego na import wieprzowiny z Danii. Zamówienia z Japonii dotyczą produktów wymagających stosunkowo dużego przetworzenia.
Możliwość eksportu mięsa wieprzowego z Danii do Japonii to wynik podpisania w 2018 roku umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Japonią.
Umowa zakłada stopniowe znoszenie cła a także min. ujednolicanie norm sanitarnych, terminów ważności produktów, zasad podawania danych na etykietach, określania zawartości produktów i wielu innych szczegółów ważnych dla europejskich i japońskich klientów.

 

Szansa dla Polski?

W  umowie są zapisy obniżające cła na wiele różnych produktów rolno-spożywczych. Nie tylko na mięso wieprzowe. Japończycy coraz bardziej zainteresowani są nowymi dla nich produktami z Europy i świata. Obecnie interesują się szczególnie: wspomnianą wieprzowiną, serami, winami, importem ryb i owoców morza z całego świata. I to się zmienia a asortyment poszerza, co w przypadku Polski jest bardzo istotne i może stanowić szansę na rozwój krajowego eksportu rolno-spożywczego do Japonii.

Produkcja i rynek wołowiny w Polsce

Duńskie osiągnięcia

W ubiegłym roku eksport Danish Crown do Japonii wyniósł ponad 3 miliardy DKK (400 milionów EUR), co przyczyniło się do wcześniejszego wzrostu zatrudnienia o 300 osób.
Eksport dotyczył głównie świeżej wieprzowiny. Japończycy kupowali prawie wyłącznie świeże mięso, które sami przetwarzali i pakowali. Jednak w obecnych warunkach celnych japońscy odbiorcy zainteresowani są zakupem produktów przetworzonych, co dodatkowo stwarza warunki do wzrostu zatrudnienia.

DC – udziałowiec Sokołowa

Dodajmy, że Danish Crown AmbA to międzynarodowa firma przetwórstwa spożywczego zajmująca się głównie przetwórstwem mięsa wieprzowego i wołowego.
Natomiast za pośrednictwem swoich spółek zależnych, znanych jako Danish Crown Group wytwarza wiele innych produktów spożywczych.
Na polskim rynku Danish Crown Group jest udziałowcem firmy Sokołów S.A – jednego  z największych producentów mięsa w Centralno-Wschodniej Europie i jednego z liderów branży w Polsce.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródła: KE, DC Group, portal cenyrolnicze
Foto: Pixabay

Rynek drobiu: Kuwejt znosi zakaz

Gwałtowny spadek cen żywca, ubojnie wstrzymują skup, a mięsa w sklepach brakuje!

 

 

-REKLAMA-
Avatar
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Zmiany we wnioskach o przyznanie płatności bezpośrednich

W związku z rozpoczynającym się już 15 marca br. a trwającym do 15 maja br. naborem wniosków o płatności bezpośrednie, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju...

ARiMR wzywa do uzupełnień dokumentacji!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prosi rolników o niezwłoczne skompletowanie wymaganej dokumentacji, w tym szczególnie niezbędnych opinii, zaświadczeń i decyzji wydawanych przez organy administracji...

W ciągu dnia pogodnie [POGODA]

Po zachodzie słońca chmury będą się bardzo szybko rozpraszać. Wiatr osłabnie a to oznacza duży spadek temperatury. Nad ranem między Suwałkami a Kętrzynem może...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,870SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły