poniedziałek, 8 marca, 2021

Czy podatek rolny wzrośnie?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Wysokość podatku rolnego ustalą gminy

Wczoraj (19 października br.), Prezes Głównego Urzędu Statystycznego opublikował komunikat w sprawie średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów, która stanowi  podstawę do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2021. Zgodnie z komunikatem GUS wartość ta wyniosła 58,55 zł za 1 dt (- decytona – dawniej kwintal czyli: 100 kg – przyp. red.). I w porównaniu do ubiegłego roku stawka ta wzrosła o 9 gr.

Czy podatek rolny wzrośnie?

Wzrost tej wartości nie jest jednak równoznaczny ze wzrostem podatku rolnego. Jest tak ponieważ zgodnie z treścią art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2020 r. poz. 713 z późn. zm.) do wyłącznej właściwości konkretnych rad gmin należy podejmowanie uchwał w sprawach podatków i opłat lokalnych, w tym również uchwał w sprawie ceny skupu 1 q żyta, przyjmowanej jako podstawa do obliczania podatku rolnego, stosownie do treści art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 333).

Przy obniżeniu opinia izby

Z kolei art. 5a ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1027) nakłada na organy samorządu terytorialnego (czyli w tym przypadku gminy) obowiązek zasięgnięcia opinii właściwej miejscowo izby rolniczej o projektach prawa miejscowego, dotyczących rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. Natomiast nieprzedstawienie stanowiska przez Izbę w terminie 14 dni od dnia otrzymania skutkuje akceptacją przedłożonego projektu.

Oznacza to, że wysokość stawki podawana przez GUS jest punktem odniesienia dla decyzji samorządów (tj. uchwał rad  gmin) w sprawie ustalenia stawek podatku rolnego, który obowiązywać ma w danym roku w danej gminie. Natomiast opinia właściwej terenowo izby rolniczej winna uwzględniać lokalne uwarunkowania dotyczące stanu rolnictwa i kondycji tej branży. Przy ustalaniu wymiaru podatku rolnego przez gminy należy jednak pamiętać, że opinie izb rolniczych potrzebne są dopiero wówczas, gdy organ gminy wnioskuje o wydanie opinii w sprawie obniżenia, w stosunku do komunikatu Prezesa GUS, średniej ceny skupu żyta dla potrzeb naliczania podatku rolnego.


Źródła: GUS, WIR
Foto: Pixabay


-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Internetowe urzędy dla rolnika

Cyfrowe "paszporty" żywności, System satelitarnego monitorowania upraw rolnych (S2MUR) i Cyfrowa transformacja administracji 2.0 (w tym platforma eRolnik)  – to systemy wdrażane przez Ministerstwo Rolnictwa...

AGRO-Unia chce rozmawiać!

Dynamiczny i nieprzewidziany przebieg miała piątkowa, 5 marca br., uroczystość  otwarcia obwodnicy we Wrześni (woj. wielkopolskie) z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego. Stało się tak za...

Kalkulator nawozowy Amazone co można zyskać?

Za pomocą nowego kalkulatora rozsiewu granicznego można teraz określić dodatkowy plon dzięki systemowi AutoTS w porównaniu z tradycyjnymi systemami rozsiewu granicznego. Firma Amazone oferuje...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,810SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły