czwartek, 25 lutego, 2021
- REKLAMA -

Czy podatek cukrowy zostanie wprowadzony? Kiedy?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Co z podatkiem cukrowym?

Protest przedsiębiorców i pracodawców

Rolników i producentów rolnych od dłuższego czasu niepokoją plany wprowadzenia tzw. podatku cukrowego. Obawy dotyczą wpływu tej decyzji na ceny skupu buraka cukrowego, ewentualny spadek popytu na produkty zawierające cukier i wzrost cen cukru w sklepach.
Na obecnym etapie, głos w sprawie zabrał Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Organizacja ta domaga się odłożenia daty wprowadzenia nowego podatku, protestuje też przeciwko sposobowi procedowania prawnego podatkowych zmian.

Podatki mają być powszechne?

Zdaniem związkowców, kluczową cechą systemu podatkowego powinna być powszechność, a nakładanie dodatkowych obciążeń na arbitralnie wybrane branże gospodarki jest trudne do zaakceptowania.
Krytykę dotyczącą wprowadzania nowej daniny akurat teraz wzmacnia dodatkowo pandemia koronawirusa i notowany obecnie ekonomiczny szok. Poważne zastrzeżenia budzi też sposób pracy parlamentarzystów nad projektem podatku.

Co się wydarzyło?

Przypomnijmy: projekt ustawy wrócił do Sejmu w połowie marca bieżącego roku, wraz z uchwałą Senatu, w której izba wyższa parlamentu wniosła o odrzucenie ustawy w całości. Sejm nie rozpatrzył wniosku Senatu, zaś przewidziany w projekcie ustawy termin wejścia w życie przepisów już minął. Na tym etapie procesu legislacyjnego niemożliwe jest więc  wprowadzanie poprawek do projektu. Natomiast podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia zaproponowano wprowadzenie do nieuchwalonego jeszcze projektu ustawy poprawek dotyczących promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów. Jednak w opinii związkowców, praktyka stosowania tego rodzaju „wrzutek” w trakcie prac komisji nad zupełnie osobnym projektem i proponowanie zmian w jeszcze nieuchwalonej ustawie, jest niemożliwe do zaakceptowania.

Dopiero w 2023 roku?

Ostatecznie Związek Przedsiębiorców i Pracodawców postuluje by przełożyć wprowadzenie tzw. podatku cukrowego najwcześniej na 2023 rok, zamiast pierwotnie planowanego 2021 roku. Do sprawy z pewnością jeszcze powrócimy.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Chiny planują zaimportować jeszcze więcej zbóż paszowych

To, że Chiny mają gigantyczny wpływ dowiedzieliśmy się nie raz. Niemal każde poruszenie na azjatyckim rynku ma swoje przełożenie na światowym parkiecie - niczym...

Grupa Azoty S.A. na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu!

Porozumienie w sprawie wspólnych działań w ramach projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA – „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii” podpisali Witold Kozłowski - Marszałek...

CIECH z nowymi technologiami dla zrównoważonego rozwoju rolnictwa

CIECH Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin, zarejestrował innowacyjną i chronioną patentem technologię BGT („Better Glyphosate Technology”), pozwalającą na utrzymanie dotychczasowej skuteczności produktów...

Śledź nas

21,174FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,280SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły