czwartek, 4 marca, 2021

COPA-COGECA wzywa do podpisania umowy

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Europejska federacja organizacji rolniczych i spółdzielczych COPA-COGECA w imieniu rolników, spółdzielni rolnych, producentów żywności, handlowców i pracowników sektora rolno-spożywczego z państw członkowskich UE wydała wspólne oświadczenie wzywające władze Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii do zawarcia kompleksowej umowy o wolnym handlu taryfowym i kwotowym. 
COPA-COGECA domaga się też wzajemnej harmonizacji  przepisów. Szczególnie tych, które dotyczą regulacji sanitarnych i fitosanitarnych a także technicznych barier w handlu. Ważne jest też dążenie do zachowania równych reguł gry, w tym praw pracowników.

Cła mogą być zabójcze

COPA-COGECA zgłasza też własne postulaty do pilnego spełnienia po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. 

„Po zakończeniu negocjacji będziemy potrzebować natychmiastowej jasności w kwestii przyszłych zasad handlowych między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Tak aby uniknąć większych zawirowań gospodarczych i niepewności zatrudnienia w sektorze już mocno dotkniętym przez pandemię Covid-19” – czytamy w deklaracji COPA-COGECA.

Obawy branżowej federacji dotyczą jednak szczególnie wariantu tzw. bezumownego opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię, co skutkować będzie także opuszczeniem przez ten kraj jednolitego rynku i unii celnej. A to zaowocuje wdrożeniem procedur celnych, obciążeń regulacyjnych i rosnących kosztów transportu. 

Tragiczne skutki braku umowy

W tym kontekście COPA-COGECA podkreśla, że scenariusz braku porozumienia między UE a Wlk. Brytanią połączony z nałożeniem ceł i wysokich wymogów celnych najprawdopodobniej doprowadzi do tragicznej sytuacji. A firmy rolno-spożywcze odczują większy negatywny wpływ Brexitu niż inne sektory. Wtedy też potrzebny będzie przydział szerokich i precyzyjnie zaplanowanych unijnych środków oraz form wsparcia m.in. z rezerwy dostosowawczej na Brexit. 

Ochrona miejsc pracy  

COPA-COGECA podkreśla też, że niezależnie od sytuacji, po Brexicie publiczne instytucje będą musiały organizować szybkie i skuteczne kampanie informacyjne. Tak aby najefektywniej pomóc przedsiębiorstwom zrozumieć i dostosować się do nowych przepisów i w efekcie dobrze zaplanować działania.

Kolejna ważna kwestia to ochrona praw pracowników i wsparcie dla przedsiębiorstw zmierzające do zachowania  miejsc pracy. A dotyczy to milionów pracowników zatrudnionych w europejskim łańcuchu rolno-spożywczym.

Wezwanie do dialogu 

Europejska federacja rolno-spółdzielcza apeluje też o stałą łączność i dialog Komisji Europejskiej z władzami Wielkiej Brytanii w partnerstwie z organizacjami branżowymi i społecznymi. Szczególnie w kwestii reagowania na potencjalne zakłócenia i sytuacje kryzysowe, które pojawią się po 31 grudnia 2020 r. Dodajmy, że dzień 1 stycznia 2021 to początek stanu w którym Wielka Brytania względem Unii Europejskiej zyska status tzw. państwa trzeciego traktowanego na ogólnych zasadach dotyczących „państw trzecich” lub zgodnie z oddzielną dwustronną umową. Negocjacje nad umową jeszcze trwają. Przy pomyślnym obrocie spraw ma ona zostać uzgodniona do końca roku. 

Źródło: COPA-COGECA
Foto: Pixabay

  

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

De Heus wykupił Golpasz

Z początkiem marca br. zaszła duża strukturalna zmiana na rynku produkcji i sprzedaży pasz. Stało się tak za sprawą zakupu całościowego pakietu udziałów firmy Golpasz...

Akcja „Budujemy populację owadów zapylających” powraca

W sezonie 2021 firma Sumi Agro Poland rusza z kampanią  „Budujemypopulację owadów zapylających”. Tym razem w nowej odsłonie. W ramach kampanii firma przygotowała m.in. 1100...

Wiosenne odżywianie zbóż

Kończy się zima. To ostatni moment, by przyjrzeć się oziminom i podjąć ostateczną decyzję co do wyboru wiosennego systemu nawożenia azotem. Warto zainwestować w...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,410SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły