poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Ptasia grypa dotarła na Ukrainę

spot_img

Wirus HPAI rozprzestrzenia się wyjątkowo szybko. Na listę państw z potwierdzonymi ogniskami ptasiej grypy trafiła Ukraina. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) otrzymała od ukraińskich władz zgłoszenie, że wirusa grypy ptaków potwierdzono u ptaków utrzymywanych przydomowo w południowej części kraju. Badania w laboratorium wykazały, że jest to wysoce zjadliwy wirus serotypu H5. 

Rentowność gospodarstw pod znakiem zapytania

Choroba dziesiątkuje stada w całej Europie wywołując presję na ceny skupu. Sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że właśnie mamy do czynienia z drastycznie niskimi cenami na skutek pandemii Covid-19. Kolejne perturbacje na rynku mogą okazać się gwoździem do trumny dla wielu hodowców. 

Wirus grypy ptaków bardzo szybko rozprzestrzenia się w Europie. Analiza lokalizacji przypadków HPAI H5 wskazuje, że wirus dotarł do Europy od północnego – wschodu razem z ptakami dzikimi migrującymi pobrzeżem Morza  Bałtyckiego i Morza Północnego, prawdopodobnie z rejonów północno – zachodniej Rosji. Aktualnie krążące w Europie wirusy można podzielić na trzy grupy. W przeważającej ilości przypadków zakażeń mamy do czynienia z wirusem podtypu H5N8, ale pojawiły się również podtypy: H5N5 i H5N1. Najczęściej występujące wirusy H5N8 wywodzą wszystkie swoje geny bezpośrednio od wirusów H5N8 występujących w Europie w sezonie 2016/2017, są natomiast odmienne od wirusów H5N8 z ostatniej epidemii z 2019/2020 roku.

źródło:kzp-ptch.pl

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x