niedziela, 7 marca, 2021

26 przypadków ASF w zachodniej części Polski

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o publikacji w dniu 11 grudnia 2019 r. decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/2114 z dnia 6 grudnia 2019 r. zmieniającej załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń (ASF) w niektórych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Konsekwencją decyzji jest utworzenie nowych stref oraz zmiana dotychczasowych granic obszarów zapobiegawczo ochronnych w Polsce i w innych Państwach Członkowskich Unii Europejskiej.
Aktualne informacje na ten temat dostępne są na stronie internetowej Komisji Europejskiej, a także na stronie krajowego Głównego Inspektoratu Weterynarii.

 

Zestawienie odnotowanych przypadków ASF

Ponadto, Główny Lekarz Weterynarii, na podstawie  wyników badań krajowego laboratorium referencyjnego w Puławach, opublikował zaktualizowaną informację o potwierdzonych przypadkach występowania ASF w Polsce. Na podstawie wyników badań uzyskanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, w okresie od 14 listopada do 6 grudnia 2019 r. potwierdzono wystąpienie 26 przypadków ASF u dzików w zachodniej części Polski, w tym stwierdzono:

  • 23 przypadki w województwie lubuskim,
  • 2 przypadki w województwie dolnośląskim,
  • 1 przypadek w województwie wielkopolskim.

Wyniki dodatnie otrzymano dla prób pobranych od 42 sztuk padłych dzików.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: www.wetgiw.gov.pl

 

Specustawa w sprawie odstrzału dzików?

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ARiMR ostrzega przed wypalaniem traw!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ostrzega i przypomina, że wypalanie traw jest niezgodne z prawem. Grożą też za to surowe sankcje karne i cofnięcie...

Na rynku drobiu bezruch lub spadek cen!

Ożywienie w krajowych skupach jakie towarzyszyło nam przez zaledwie parę chwil wyhamowało. Nie obserwujemy obecnie wzmożonego popytu czy też znacznych ruchów cen. Za niemal...

Będą oceny wpływu na rolnictwo?

Jak ujawnił podczas czwartkowej (4 marca br.) wideokonferencji Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski, w czerwcu br. ogłoszona zostanie unijna Długofalowa...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,630SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły