sobota, 8 maja, 2021

17 tysięcy świń do likwidacji?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Niestety nie ma dobrych wiadomości dla hodowców trzody chlewnej, a to z uwagi na pojawienie się pierwszego w tym roku ogniska ASF w Polsce. Sprawa jest bardzo poważna bo dotyczy 2 gospodarstw w powiecie świebodzińskim w województwie lubuskim. W gospodarstwach tych utrzymuje się około 17 tysięcy świń. 

ASF w wielkiej hodowli

Szeroko w mediach społecznościowych o sprawie mówi też Lider Ogólnopolskiego Ruchu Rolników AGRO-Unia Michał Kołodziejczak, który o wystąpieniu ASF w województwie lubuskim dowiedział się bezpośrednio od właściciela hodowli.  

– Niestety, na naszych oczach upada mit, że wirus dotyczy tylko małych gospodarstw, gdzie być może nie są spełnione jakieś warunki bioasekuracji – skomentował sprawę Lider AGRO-Unii. – Wracamy o 10 dni szybciej z ASF niż w tamtym roku. Nic nie było robione całą jesień i zimę. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Główny Lekarz Weterynarii powinni podać się do dymisji. 

Dodajmy, że nawiązaliśmy już kontakt z Zielonogórskim Wojewódzkim Inspektoratem Weterynarii. Czekamy też na oficjalny komunikat Głównego Inspektoratu Weterynarii. O działaniach instytucji w tej sprawie będziemy informować na bieżąco. 
 
Źródło: AGRO-Unia 
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Od soboty poprawa pogody [POGODA]

W nocy zanikająca opady wystapią na Lubelszczyźnie, Mazowszu, Ziemi Łódzkiej i Podkarpaciu. Na zachodzie i północy sucho i pogodnie. Temperatura spadnie do +1/+4 stopni....

Restrukturyzacja małych gospodarstw. 60 tysięcy premii

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków dla rolników, którzy zdecydują się na rozwój własnego małego gospodarstwa. Na ten cel można uzyskać 60 tys....

Amazone UX SmartSprayer. Najwyższy poziom punktowej aplikacji

Obecnie w dużych gospodarstwach rolnych, precyzyjna aplikacja herbicydów dolistnych „zielonych na zielonym” prowadzona jest w czasie rzeczywistym. W tym przypadku właściwy efekt daje użycie...

Śledź nas

21,922FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły