wtorek, 9 marca, 2021

11 milionów ton zboża więcej

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Przyszłoroczne łączne zbiory zbóż w państwach członkowskich Unii Europejskiej i w Wielkiej Brytanii na poziomie 307,4 milionów ton. czyli znaczący wzrost w porównaniu z 295,7 milionami ton zebranych w roku bieżącym, to prognoza specjalistów z europejskiego międzybranżowego stowarzyszenia handlowego COCERAL.

Wzrost plonów pszenicy

COCERAL przewiduje też, że produkcja pszenicy (z wyłączeniem durum) wzrośnie z 127,9 mln t do 143,0 mln t. Będzie to efekt wyższych prognozowanych zasiewów i plonów we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Spadek plonów jęczmienia 

W odróżnieniu od prognoz dla pszenicy, do 61,5 mln ton (w porównaniu z 63,1 mln ton z tegorocznych zbiorów), spaść ma przyszłoroczna produkcja jęczmienia w 27 państwach Europy (UE + Wielka Brytania). I mimo wzrostowych prognoz plonów jęczmienia dla Niemiec i Francji, na ostateczny ogólny efekt wpłynie np. sytuacja w Hiszpanii, gdzie pogoda w krytycznym etapie rozwoju upraw była co prawda doskonała, ale posiano tam w 2020 roku więcej zbóż ozimych, co bez wątpienia wpłynie na spadek plonów jęczmienia jarego. 

Nieznaczny wzrost dla kukurydzy

Przewidywane na przyszły rok dla 27 państw Europy, zbiory kukurydzy najprawdopodobniej nieznacznie wzrosną. Prognozuje się poziom 63,1 mln t (podczas gdy w 2020 roku zebrano 62,8 mln t). Na efekt ten wpłyną znacznie wyższe plony w krajach bałkańskich i częściowo kompensujące je, niewielkie spadki wysokości zbiorów w kilku innych państwach członkowskich UE. 

Niewielka zwyżka plonów rzepaku

COCERAL szacuje również, że w przyszłym roku plony rzepaku w 27 państwach Europy odnotują niewielki wzrost z wartości16,9 mln t do 17,8 mln t. I będzie to efekt nieco wyższych plonów w kilku krajach, w tym w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech.

Analizy handlowych specjalistów

COCERAL (franc. skrót od “Comité du Commerce des céréales, aliments du bétail, oléagineux, huile d’olive, huiles et graisses et agrofournitures”) jest europejskim stowarzyszeniem reprezentującym podmioty zajmujące się handlem zbożami, ryżem, paszami, nasionami oleistymi, oliwą z oliwek, olejami oraz tłuszczami. 

Źródło: Stowarzyszenie COCERAL
Foto: Pixabay
 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Zmiany we wnioskach o przyznanie płatności bezpośrednich

W związku z rozpoczynającym się już 15 marca br. a trwającym do 15 maja br. naborem wniosków o płatności bezpośrednie, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju...

ARiMR wzywa do uzupełnień dokumentacji!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prosi rolników o niezwłoczne skompletowanie wymaganej dokumentacji, w tym szczególnie niezbędnych opinii, zaświadczeń i decyzji wydawanych przez organy administracji...

W ciągu dnia pogodnie [POGODA]

Po zachodzie słońca chmury będą się bardzo szybko rozpraszać. Wiatr osłabnie a to oznacza duży spadek temperatury. Nad ranem między Suwałkami a Kętrzynem może...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,870SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły