środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

Saksonia i Brandenburgia za płotem

spot_img

Niemcy ukończyły budowę i scalanie ważnego odcinka ogrodzenia ochronnego wzdłuż granicy z Polską. Ogrodzenie graniczne jest kluczowym środkiem kontroli rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w tym kraju. 

Z początkiem grudnia władzom Saksonii udało się więc  połączyć swoją inwestycję z analogiczną zaporą w Brandenburgii. Docelowo ogrodzenie ma obejmować całą granicę polsko-niemiecką. Jeżeli do tego dojdzie, to ostatnim niemieckim landem oddzielonym zaporą od naszego kraju będzie Meklemburgia-Pomorze Przednie. Natomiast całkowita długość granicy między naszymi państwami to 467 km.  

Uwzględniono wnioski rolników 

Dodajmy, że wcześniej w Saksonii istniało już 128-kilometrowe ogrodzenie elektryczne, ale rolnicy domagali się dodatkowych wzmocnień. W konsekwencji w budowę ogrodzenia zaangażowano Bundeswehrę i Agencję Pomocy Technicznej. Zgodnie z planami władz landu ogrodzenie ma  sięgać od Brandenburgii (na północy) przez autostradę A4, po Żytawę (na południu). Zapora ma metr wysokości i jest wzmocniona od dołu. 

198 przypadków ASF

Przypomnijmy że na początku grudnia liczba przypadków ASF wśród dzików w Saksonii wzrosła do 15 sztuk. Oprócz pierwszego przypadku zwierzęcia zabitego przez myśliwego w dniu 27 października 2020 r., wykryto tam później siedem zwłok lub części zwłok zakażonych ASF. Natomiast po kolejnym selektywnym wyszukiwaniu padłych dzików zlokalizowano 7 nowych przypadków. A dodatnie wyniki próbek uzyskane przez Państwowy Instytut Badawczy potwierdził Instytut Friedricha Loefflera – niemieckie laboratorium referencyjne. Wszystkie nowsze przypadki wykryto w pobliżu rzeki Nysy w obszarze zagrożenia. W sumie zespoły poszukiwawcze znalazły około 70 tusz.

Natomiast całkowita liczba potwierdzonych przypadków ASF w Brandenburgii i w Saksonii (według danych z początku grudnia) wyniosła: 198.

Źródła – portale internetowe: sachsen.de i 3trzy3.pl
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x