środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Znalazło się 400 milionów? UOKiK sprawdza faktury

spot_img

Po wszczęciu przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postępowań sprawdzających dotyczących tzw. „wykorzystywania przewagi kontraktowej”, najwięksi gracze na rynku rolno-spożywczym (min. sieci handlowe), zdecydowali się spłacić część swoich zaległości wobec mniejszych kontrahentów czyli producentów rolnych i rolników.

Jak już informowaliśmy, pod koniec kwietnia Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowania sprawdzające, czy największe podmioty na rynku rolno-spożywczym nie wykorzystują swojej przewagi kontraktowej, odwlekając zapłatę dostawcom ponad ustalony termin lub wprowadzając niekorzystne warunki handlowe.

 

Sieci i miliard zaległości

W pierwszej kolejności UOKiK sprawdził dane o płatnościach 96 największych podmiotów w branży spożywczej i handlowej. Zdecydowana większość – 70 przedsiębiorców – zalegała z płatnościami wobec rolników i dostawców. Łączna kwota zaległości wyniosła prawie miliard złotych, a największymi dłużnikami były sieci handlowe.

Po interwencji Prezesa UOKiK 20 firm natychmiast uregulowało opóźnienia w całości, a 37 kolejnych spłaciło zaległości w części. Łącznie, przedsiębiorcy zapłacili ponad 15 tys. faktur na kwotę niemal 400 mln zł.

– Po naszej interwencji w ręce rolników i dostawców trafiło blisko 400 milionów złotych zaległych płatności za ich produkty. To pokazuje, że interwencja urzędu na rynku rolno-spożywczym była potrzebna. Przekonujemy obecnie pozostałych przedsiębiorców do natychmiastowej spłaty zaległości płatniczych tak, aby uniknęli dotkliwych konsekwencji postępowania właściwego z zakresu nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej   mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

 

Na tapecie: kontrakty i umowy

Postępowania wyjaśniające nadal trwają. Prezes urzędu bada obecnie, czy w okresie epidemii najwięksi kontrahenci zmienili swoją praktykę handlową na niekorzyść mniejszych podmiotów, a także obejmuje kontrolą kolejne firmy.

 Nasze postępowania nie skupiają się jedynie na płatnościach. Szczegółowo analizujemy obecnie zapisy w kontraktach zawieranych przez tych przedsiębiorców. Nie akceptujemy wprowadzania przez dużych graczy rynkowych warunków, które narzucają kontrahentom nieproporcjonalne i sprzeczne z zasadami współżycia społecznego zasady realizacji dostaw  dodaje Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

 

Kary, zgłoszenia i kontrole

Za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej w sektorze rolno-spożywczym grozi kara finansowa do 3 proc. obrotu firmy. UOKiK zwrócił się także do rolników i przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej z apelem o to, by zgłaszali oni przypadki wykorzystania sytuacji związanej z COVID-19 przez dużych kontrahentów dla niekorzystnej zmiany warunków współpracy lub  przekroczeń terminów płatności. W tym celu UOKiK uruchomił na swojej internetowej stronie, w zakładce: „ankieta.uokik.gov.pl” specjalny formularz ułatwiający zgłoszenie nieprawidłowości.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: UOKiK
Fot.: Pixabay

Kontrole w hipermarketach – umowy i terminy pod lupą UOKiK

UOKiK stawia Biedronce zarzuty. Za co? Jakie kary im grożą?

 

 

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników