piątek, 23 lutego, 2024

Zmiany w płatnościach ONW. Stawki będą wyższe – o ile?

spot_img

W odpowiedzi na wnioski Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych przedstawione w piśmie z 8 grudnia 2023 r., Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) ogłosiło decyzję dotyczącą zmian stawek płatności Obszarów o Niekorzystnych Warunkach Gospodarowania (ONW) dla rolników posiadających zwierzęta trawożerne. 

Wzrost stawek płatności ONW dla rolników posiadających zwierzęta trawożerne

Analiza płatności ONW, realizowanych w ramach Interwencji I 9 Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, koncentrowała się na potrzebie łagodzenia trudności występujących na obszarach górskich i podgórskich. W tych obszarach, charakteryzujących się mniejszą skalą produkcji i wyższymi kosztami jednostkowymi, utrzymanie opłacalności produkcji zwierzęcej stawało się wyzwaniem.

W rezultacie, podjęto decyzję o zwiększeniu stawek płatności ONW dla rolników posiadających zwierzęta trawożerne. Od roku 2024, stawki te wzrosną z 550 zł/ha UR/rok do 676 zł/ha UR/rok na obszarach strefy II ONW typu specyficznego podgórskiego, a z 750 zł/ha UR/rok do 829 zł/ha UR/rok na obszarach ONW typu górskiego.

Dodatkowo, uwzględniając postulaty dotyczące obsady zwierząt, zdecydowano o zmniejszeniu wymogu minimalnej obsady zwierząt trawożernych uprawniającej do ubiegania się o wyższe płatności ONW. W obszarach górskich i podgórskich minimalna obsada zwierząt zmniejszy się z 0,5 DJP do 0,3 DJP.

Zaplanowane zmiany zostały przyjęte przez Komitet Monitorujący Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 podczas posiedzenia w dniu 22 listopada 2023 r. Kolejnym etapem będzie przedstawienie tych zmian Radzie Ministrów oraz Komisji Europejskiej celem akceptacji.

Dopłaty do bydła 2024

Równocześnie MRiRW poinformowało, że na lata 2023-2027 utrzymane zostanie wsparcie dochodów związane z produkcją bydła. Analizy wykazały, że trudności w sektorze bydła dotykają hodowców w całym kraju w podobnym stopniu. Dlatego płatność związana z bydłem (w formie płatności do bydła oraz płatności do krów) będzie miała charakter powszechny, obejmujący wszystkich hodowców bydła w kraju, niezależnie od regionu czy rasy.

Jednak, z myślą o specyficznych trudnościach rolników z województw o niższej średniej wielkości gruntów rolnych, tj. lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego, wprowadzono dodatkowe kryteria. Rolnicy z tych województw będą mogli ubiegać się o płatność do bydła/krów posiadając jedynie 1 sztukę kwalifikującego się zwierzęcia, podczas gdy w pozostałych województwach wymagane są co najmniej 3 sztuki.

źródło: KRIR

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x