piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Zmarł Śp. prof. dr hab. Erwin Wąsowicz

spot_img

Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że dnia 30 marca 2022 roku po długiej chorobie zmarł Śp. prof. dr hab. Erwin Wąsowicz, doctor honoris causa, członek rzeczywisty PAN, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w latach 2002-2008.

Profesor był absolwentem Wydziału Technologii Rolno – Spożywczej Wyższej Szkoły Rolniczej (obecnie Uniwersytetu Przyrodniczego) w Poznaniu, rocznik 1968. Życie zawodowe Profesora było związane z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w roku 1973, dr habilitowanego w 1988, tytuł profesora w roku 1997. Odbył długoterminowe staże naukowe na University of Manitoba (1975-76, post-doc), University of Illinois, Urbana Champaign (1990-92,  i kilkukrotnie w latach 1993-96, visiting professor). W latach 1993-96 był prodziekanem ds. dydaktycznych Wydziału Nauk o Żywności, 1996-2002 pełnił funkcję prorektora ds. nauki Akademii Rolniczej, w latach 2002-2008 był rektorem Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu (od lutego 2008 Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu). 

Jego zainteresowania naukowe obejmowały obszar chemii i analityki żywności, głownie lipidów i związków lotnych. Zajmował się głównie olejami roślinnymi, procesami oksydacji kwasów tłuszczowych i cholesterolu, związkami lotnymi jako markerami zmian jakości żywności generowanymi przez mikroorganizmy, a także wykorzystaniem metod chromatograficznych i spektrometrii mas w tych badaniach. 

Był członkiem PAN (od 2010), członkiem Komitetu Nauk o Żywności  i Żywieniu PAN, członkiem Rad Naukowych instytutów PAN, członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów (2013-2016), kierownikiem zespołów ekspertów NCN, członkiem rad programowych czasopism. W roku 2017 został doktorem honoris causa SGGW. Był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, laureatem Nagród Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Wydziału Nauk Rolniczych i Leśnych PAN.

W osobie Profesora tracimy znakomitego naukowca, będącego wzorem dla młodych pracowników, wychowawcę, dydaktyka, a nade wszystko wspaniałego kolegę, przyjaciela i człowieka.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x