piątek, 23 lutego, 2024

Zielone światło dla rolniczego biogazu!

spot_img

Pisaliśmy niedawno o wynikających z rosyjskiej agresji na Ukrainę, decyzjach i rekomendacjach Komisji Europejskiej w sprawie uniezależnienia państw członkowskich Unii Europejskiej od dostaw gazu ziemnego, węgla i ropy z Rosji. Stanowisko to poparł Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego. Natomiast Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, zadeklarował m.in. wolę podjęcia prac nad wsparciem dla krajowej, a szczególnie rolniczej produkcji biometanu i innych biogazów rolniczych, z wykorzystaniem ich w energetyce. A jaka jest sytuacja obecnie? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym tekście. 

128 instalacji biogazowych

Zgodnie ze stanem na 31 grudnia 2021 r. w rejestrze wytwórców biogazu rolniczego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, odnotowano 128 instalacji należących do 109 podmiotów. Przy czym, 104 podmioty zadeklarowały wolę wytwarzania energii elektrycznej. Natomiast 5 innych podmiotów zamierza wykorzystywać biogaz w inny sposób.

513 milionów m3 biogazu rocznie 

W ogólnym ujęciu zarejestrowane instalacje pozwalały na wytworzenie ponad 513 milionów m3 biogazu rolniczego rocznie. Przy czym, wszystkie biogazownie rolnicze posiadały moduły kogeneracyjne, których łączna moc elektryczna wynosiła 125,323 MWe.

Najwięcej biogazowni rolniczych, bo aż 17 instalacji, zlokalizowano w województwie warmińsko-mazurskim. Następne w tym zestawieniu jest woj. zachodniopomorskie (15 instalacji), dalej wielkopolskie (14 instalacji), podlaskie i pomorskie (po 11 instalacji) oraz mazowieckie i dolnośląskie (po 10 instalacji).

732,645 GWhenergii elektrycznej

Natomiast ze sprawozdań przekazywanych do KOWR przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie biogazu rolniczego wynika, że do wytworzenia biogazu rolniczego w 2021 r. wykorzystano ponad 4,9 miliona ton surowców.

Przy czym, w procesie fermentacji metanowej ww. surowców, wytwórcy uzyskali blisko 342,913 mln m3 biogazu rolniczego, który w ilości ponad 335,335 mln m3 został przeznaczony do wytworzenia energii elektrycznej. Pozostałą ilość gazu wykorzystano w inny sposób, np. spalono w kotłach gazowych lub w tzw. świecach.

Łącznie, z biogazu rolniczego wyprodukowano 732,645 GWhenergii elektrycznej, z czego około 607,708 GWhe zostało sprzedanych sprzedawcom zobowiązanym do dostarczania energii oraz innym odbiorcom. A pozostałą ilość energii zużyto na potrzeby produkcji i na potrzeby własne wytwórców.

Warmińsko-mazurskie w ścisłej czołówce!

Ponadto, operatorzy systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego oraz operatorzy systemu dystrybucyjnego gazowego, do których sieci została przyłączona mikroinstalacja lub mikroinstalacja biogazu rolniczego zobowiązani byli do przekazywania Dyrektorowi Generalnemu KOWR sprawozdań półrocznych.

Ze sprawozdań tych wynika, że na do końca ubiegłego roku. do sieci przyłączone były 32 mikroinstalacje o mocy 819,60 kW. Najwięcej mikroinstalacji, w których wytwarzana jest energia elektryczna z biogazu rolniczego, zlokalizowano w województwie warmińsko-mazurskim (12 mikroinstalacji), wielkopolskim i łódzkim (po 5 instalacji). Pozostałe mikroinstalacje znajdują się w województwach: mazowieckim  (3 instalacje), podlaskim (2 instalacje), opolskim (2 instalacje), pomorskim, śląskim i dolnośląskim (po 1 instalacji).

Źródło i foto: KOWR, portal lokalny: korsokolbuszowskie.pl

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x