niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Zarządzanie ryzykiem: MRiRW przygotowało nowelizację, która ma usprawnić proces 

spot_img

Pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Ma to na celu usprawnienie procesu przyznawania pomocy finansowej producentom rolnym.Co dokładnie ma się zmienić?

Dostosowanie przepisów do realnych potrzeb

Zaproponowane zmiany przez MRIRW wynikają z przeprowadzonego audytu, który wykazał potrzebę dostosowania istniejących przepisów. Głównym celem nowelizacji jest wprowadzenie jasnych zasad dotyczących dokumentów wymaganych od producentów rolnych składających wnioski o pomoc w formie refundacji do 70% składek ubezpieczenia od ryzyka szkód spowodowanych wystąpieniem ogniska Salmonellozy.

Jedną z istotnych zmian jest zmiana terminologii. Zgodnie z nowymi przepisami, producenci rolni zamiast „umowy ubezpieczenia” będą musieli przedstawiać „polisę ubezpieczeniową” w swoich wnioskach. Jak czytamy w uzasadnieniu, ma to na celu unifikację terminologii i zwiększenie przejrzystości dokumentów składanych przez rolników.

Kolejną ważną zmianą jest konieczność dołączenia kopii zintegrowanego pozwolenia w związku z prowadzeniem działalności, która może potencjalnie wpływać na środowisko. To zabezpieczenie ma na celu zapewnienie, że agencja płatnicza będzie mogła kontrolować i sprawdzać, czy produkcja świń i drobiu jest zgodna z pozwoleniem wydanym przez inspekcję ochrony środowiska. Jest to ważne zarówno dla ochrony środowiska, jak i zapewnienia uczciwego rozdziału pomocy finansowej.

Termin zgłaszania ewentualnych opinii i uwag upływa 15 listopada tego roku. Nowe przepisy wejdą w życie siedem dni po ogłoszeniu. Skrócenie okresu vacatio legis jest uzasadnione potrzebą zapewnienia producentom rolnym wystarczająco czasu na dostosowanie swoich dokumentów do nowych wymagań przed kolejnym naborze wniosków planowanym na listopad. Projekt rozporządzenia nie wymaga notyfikacji organów Unii Europejskiej, ponieważ nie zawiera przepisów technicznych. Jest on zgodny z prawem Unii Europejskiej.

źródło: Związek Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x