Pisaliśmy niedawno o sporach w Radzie Nadzorczej Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol i kwestiach poruszanych przez grupę członków tego gremium, którzy akcentując to, że są rolnikami, zwracali m.in. uwagę na sprawy związane z wynagrodzeniami kierownictwa, zakupami samochodów, ich zdaniem zbyt niską podwyżką cen skupu mleka, stroną formalną aktów podejmowanych w spółdzielni i ogólnie w ich odczuciu z niewłaściwym podejściem do członków spółdzielni. Niezadowoleni spółdzielcy (8 sygnatariuszy) wysłali pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. A Prezes Spółdzielni Mlekpol Edmund Borawski wydał w tej sprawie własne oficjalne oświadczenie.
Odwołano protestujących?
Natomiast na obecnym etapie, 15 września br. podczas Zebrania Przedstawicieli Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, które odbyło się w hali magazynowej nowo powstałego Zakładu Produkcji Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich w Mrągowie, na wniosek przeważającej większości delegatów wprowadzono do porządku obrad głosowanie nad odwołaniem ośmiu członków Rady Nadzorczej.Podczas zebrania ponad 2/3 uprawnionych do głosowania opowiedziało się za odwołaniem sześciu z nich. Jednocześnie dokonano wyboru ośmiu nowych członków Rady Nadzorczej. Delegaci wyrazili nadzieję na dalszą konstruktywną pracę wszystkich organów Spółdzielni dla jej dobra i dalszego rozwoju.
Gospodarcze sukcesy i absolutoriom
Dodajmy, że działalność gospodarczą za rok 2019 Spółdzielnia Mlekpol zamknęła dodatnim wynikiem finansowym. Wartość sprzedaży wyrobów i towarów SM Mlekpol wyniosła w raportowanym okresie ponad 4,3 miliarda zł. Z czego 711 milionów pochodziło ze sprzedaży poza granice Polski. Osiągnięte wyniki gospodarcze zadecydowały o udzieleniu absolutorium wszystkim członkom Zarządu pod kierownictwem Prezesa Zarządu Spółdzielni Edmunda Borawskego zdecydowaną większością głosów.
Więcej o sporach w Radzie Nadzorczej SM Mlekpol w artykule pt.: Dodatkowe pensje i samochody w SM Mlekpol – czy będzie wyjaśnienie? (publ. 28 sierpnia br.).
Źródło i foto: SM Mlekpol