„W związku z wystąpieniem ognisk ASF w gospodarstwach rolnych na terenie gminy Czerwieńsk oraz gminy Sulechów, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zielonej Górze, poleca: wstrzymać do odwołania zjeżdżania maszyn rolniczych z pól do gospodarstw” – tego rodzaju informacja pojawiła się ostatnio na stronach internetowych wspomnianych gmin, budząc wielkie zaniepokojenie rolników. Rolnicy nie wiedzą np. w jaki sposób bezpiecznie, szczególnie nocą, przechowywać kombajny i inny niezbędny, a często cenny sprzęt rolniczy. Szczególnie teraz podczas żniw.
Kolejne ogniska ASF
Powyższe zalecenie zielonogórskiego powiatowego lekarza weterynarii wydane zostało w związku z niedawno odnotowanym wystąpieniem ogniska ASF świń w gospodarstwie w miejscowości Nietków (gm. Czerwieńsk), a także w Brodach (gm. Sulechów). I ogólnie odnotowywanym lawinowym wzrostem liczby ognisk w kraju.
Kombajny mają stać na polach?
Rolnicy z gmin objętych zaleceniem poważnie się więc zastanawiają nad tym jak zorganizować pracę, szczególnie w czasie żniw by spełnić oczekiwania powiatowego sanepidu.
Obawy budzi przede wszystkim bezpieczeństwo maszyn rolniczych, które np. pozostawione w nocy w polu i bez odpowiedniej ochrony, mogą zostać rozkradzione lub zdewastowane. A najbezpieczniejszym miejscem ich nocnego pozostawiania, jak wynika z praktyki, są opłotowane podwórka w gospodarstwach. To poważny problem, szczególnie że na wsiach zazwyczaj nie ma już żadnych wspólnych placów i innych miejsc, w których można by pozostawić ciągniki lub kombajny na noc. Natomiast sąsiedzi pól, szczególnie ci, którzy nie utrzymują się już z rolnictwa, przeważnie utrzymują zadbane podwórka i nie wyrażają zgody na urządzanie tam parkingów dla maszyn.
Co radzą weterynaryjne służby?
W związku z zaistniałą sytuacją skierowaliśmy do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Zielonej Górze, a także do Głównego Inspektoratu Weterynarii, wnioski z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytania:
– W jaki sposób rolnicy mogą, zgodnie z zaleceniami służb weterynaryjnych, bezpiecznie stacjonować (przechowywać) kombajny w przerwach pomiędzy pracami, a szczególnie nocą?
– Co grozi rolnikom, którzy z przyczyn niezależnych, nie mogą dostosować się do zaleceń?
Do tematu powrócimy jak tylko otrzymamy odpowiedzi.
Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Czerwieńsk, UMiG Sulechów
Foto: Pixabay