piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

Zakaz korzystania z pasz GMO odłożony w czasie. Do kiedy?

spot_img

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który przesuwa termin wprowadzenia zakazu stosowania i produkcji pasz z GMO w Polsce na 1 stycznia 2030 roku. Decyzja ta wynika z potrzeby zapewnienia odpowiednich alternatyw dla importowanej genetycznie modyfikowanej śruty sojowej, która jest kluczowym składnikiem pasz dla drobiu i młodych świń.

Brakuje wystarczających alternatywnych surowców paszowych

W komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaznaczone zostało, że obecnie w Polsce brakuje wystarczających alternatywnych surowców paszowych, które mogłyby spełnić wymagania jakościowe i ekonomiczne. Wprowadzenie zakazu w 2025 roku mogłoby prowadzić do problemów z zaopatrzeniem w paszę i wpłynąć na sektor produkcji zwierzęcej.

Przesunięcie terminu ma na celu umożliwienie lepszej oceny zmian w organizacji rynku roślin białkowych oraz dostosowanie systemów skupu, dystrybucji i technologii w produkcji pasz.

„Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o paszach, przedłożony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projektowana ustawa zmienia termin wejścia w życie przepisu, który zakazuje w Polsce wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO). Nowy termin wejścia w życie przepisu to 1 stycznia 2030 roku” – czytamy.

„Przesunięcie zakazu pozwoli: ocenić jak w okresie 5 lat zmieni się organizacja rynku roślin białkowych; przebudować dotychczasowe systemy skupu i dystrybucji produkcji przez przedsiębiorstwa paszowe; dostosować receptury i linie technologiczne” – napisano w komunikacie KPRM.

źródło: bankier

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x