piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Zagrożenie nadwyżką zboża na Ukrainie. Czy czeka nas powtórka dramatu?

spot_img

Czy obawy o dalszy zalew polskich skupów ukraińskim zbożem są zasadne? Ukraina potrzebuje mniej zboża, gdyż kraj opuściły miliony uchodźców. przewiduje się, że w bieżącym roku zbiory zbóż nie zmniejszą się znacząco, spadając tylko o około 10 procent w porównaniu z rokiem poprzednim i wynosząc ponad 60 milionów ton. 

zboże z ukariny

Ukraina ma mniejsze zapotrzebowanie na zboże, szacunki plonów mimo wszystko wysokie

W drugiej połowie lipca Rosja przeprowadziła ataki rakietowe na magazyny zbożowe, w tym w porcie w Czarnomorsku, gdzie zniszczone zostało około 60 tysięcy ton zbóż, jak donosi minister rolnictwa Mykoła Solski. Pomimo tych strat, ekonomista Oleg Pendzin uważa, że te wydarzenia nie wpłyną znacząco na ceny zboża na Ukrainie. Powodem tego jest fakt, że kraj doświadczył masowej migracji uchodźców, co spowodowało zmniejszenie zapotrzebowania na zboże na rynku krajowym.

Jak czytamy na portalu Money, zeszłoroczne zbiory na Ukrainie wyniosły 76 milionów ton, co stanowi spadek o 30 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednak przy populacji Ukrainy liczącej 40 milionów mieszkańców, aby kraj był w pełni samowystarczalny w zakresie zboża, potrzebne było około 18 milionów ton. Z uwagi na przymusową migrację 8,2 miliona osób z terytorium Ukrainy, krajowe zużycie zboża zmniejszyło się do 13-14 milionów ton. W bieżącym roku przewiduje się zbieranie około 10 procent mniej zboża niż rok wcześniej, co oznacza ponad 60 milionów ton – takie wyliczenia przedstawił Oleg Pendzin podczas wywiadu dla Ukraińskiego Radia.

Ukraina będzie miała znaczną nadwyżkę zboża. Eksport jest konieczny

Szybkie obliczenia wskazują na imponującą nadwyżkę ukraińskiego zboża, która osiągnie 45 milionów ton – to więcej niż roczna produkcja zboża w Polsce. Co prawda, należy uwzględnić, że część plonów zostanie przeznaczona na zapasy, a szacunki zbiorów mogą się końcowo różnić. Tak czy inaczej Ukraińcy muszą wyeksportować większość swojego zboża. Sytuacja nie wydaje się optymistyczna z punktu naszego doświadczenia.

Polska obawia się ponownego napływu ukraińskiego zboża 

Obawy dotyczące ponownego napływu ukraińskiego zboża na polski rynek wydają się być zasadne. Oleg Pendzin podkreślił, że podczas szczytu NATO-Ukraina, który odbył się 26 lipca, omawiano przede wszystkim nowe szlaki logistyczne dotyczące eksportu ukraińskiego zboża. Warto wziąć pod uwagę, że Polska wcześniej zadeklarowała, że po 15 września nie wznowi importu zboża z Ukrainy, ale tranzyt nadal będzie dostępny. Na chwilę obecną większość zboża z Kijowa jest eksportowana drogą lądową, a kluczowymi punktami w tym procesie będą porty bałtyckie, zwłaszcza w Polsce.

Planowane jest, że zboże zostanie najpierw przewiezione koleją do portów Morza Bałtyckiego, głównie polskich, gdzie nastąpi przeładunek na statki. Następnie zboże będzie transportowane przez Bałtyk wokół kontynentu do Morza Śródziemnego, a stamtąd na tradycyjne rynki. Istnieje również możliwość, że nowa droga morska dla ukraińskiego zboża poprowadzi przez wody terytorialne Rumunii i Bułgarii.

Eksport ukraińskiego zboża pozostaje pod znakiem zapytania

Zdaniem Pendzina, Ukraina prawdopodobnie nie będzie w stanie wyeksportować całej ilości zboża ze względu na ograniczenia techniczne kolei, w tym europejskich, oraz różnicę w rozstawie torów (ukraiński rozstaw jest szerszy niż europejski). Istnieje także niedostateczna liczba nośników zboża. Dlatego kluczowym elementem będzie utrzymanie logistyki eksportu przez Morze Czarne. Porty nad Dunajem, zwłaszcza Reni, będą miały kluczowe znaczenie, ale są również narażone na ryzyko ataków, jak miało to miejsce kilka dni temu, gdy Rosjanie zrzucili rakiety w okolicach tego portu. Z powodu płytszych wód w Reni, statki o maksymalnej ładowności 25 tysięcy ton będą mogły przybijać w tej lokalizacji, podczas gdy Odessa może obsłużyć jednostki o ładowności do 75 tysięcy ton. 

źródło:money.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x