poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

ASF: Nowe rozporządzenie w planach? 

spot_img

Wzrost przypadków Ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) coraz bardziej niepokoi Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej skierował oficjalną prośbę do ministra rolnictwa, w której apeluje o rozważenie zmian w ustawie dotyczącej bioasekuracji, szczególnie w kontekście chowu i hodowli trzody chlewnej na „własny użytek”. W odpowiedzi na ten apel, wiceminister rolnictwa przekazał istotne informacje. O jakich mowa?

asf nowe rozporzadzenie

DIR wnioskuje o wprowadzenie minimalnych zasad bioasekuracji dla małych rolników

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej (DIR) dostrzega poważne zagrożenie związane z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF) w przypadku braku jakiejkolwiek kontroli nad podmiotami, czyli małymi rolnikami, którzy hodują trzodę chlewną na własny użytek. Jak czytamy w liście, wirus ASF ma zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się i stanowi poważne ryzyko dla większych hodowców, którzy już przestrzegają rygorystycznych zasad bioasekuracji w swoich gospodarstwach. W związku z tym, Zarząd DIR skierował prośbę o wprowadzenie minimalnych zasad bioasekuracji, takich jak stosowanie mat dezynfekcyjnych, zmiana ubioru czy utrzymanie rejestru wejść do budynków z inwentarzem. 

“Należy podkreślić, że obniżone wymagania odnoszą się do gospodarstw utrzymujących świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na własny użytek. Ma to ułatwić funkcjonowanie tych gospodarstw, poprzez zmniejszenie koniecznych do spełnienia wymagań oraz ograniczenie związanych z tym kosztów” – czytamy.

Problem z ASF. Będzie nowe rozporządzenie? 

Wiceminister rolnictwa, Krzysztof Ciecióra, udzielił odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej w związku z obawami dotyczącymi Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Ciecióra poinformował, że w nowym rozporządzeniu zostały wprowadzone odstępstwa jedynie dla gospodarstw utrzymujących świnie na własne potrzeby, a uproszczenia dotyczą jedynie wybranych wymagań. Wszelkie pozostałe obowiązki związane z zwalczaniem ASF, wynikające zarówno z krajowych, jak i unijnych przepisów dotyczących hodowli świń, w tym obowiązek oznakowania i zgłaszania świń do ARiMR, pozostają niezmienione.

Jak dalej czytamy Ministerstwo Rolnictwa zapewnia, że monitoruje i analizuje wpływ wprowadzonych zmian w przepisach, zwłaszcza w kontekście sytuacji epizootycznej dotyczącej ASF na całym terytorium kraju. 

I teraz najważniejsze. W Ministerstwie trwają prace legislacyjne nad nowym rozporządzeniem dotyczącym środków podejmowanych w związku z wystąpieniem ASF, z uwzględnieniem wejścia w życie rozporządzenia wykonawczego KE2023/594. O zmianach tych będziemy informować na bieżąco.

źródło: Dolnośląska Izba Rolnicza

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x