Notowania giełdowe zbóż poruszały się w minionym tygodniu w rytm doniesień o z przebiegu negocjacji pokojowych między przedstawicielami Ukrainy i Rosji. Dzienna zmienność notowań nadal była bardzo duża, ale w rozliczeniu tygodniowym przeważyły spadki cen zbóż. W konsekwencji unijna kukurydza ze starych zbiorów potaniała w ciągu tygodnia o prawie 25 euro do 324,5 eur/t, a analogiczny kontrakt na pszenicę stracił blisko 10 euro do niecałe 362 eur/t.
Swoje nowe, historyczne maksima zaliczał za to unijny rzepak. Kontrakt z dostawą w maju zbliżył się do 940 eur/t na zamknięciu tygodnia (+33 eur/t w tygodniu).
Inwestorzy oswoili się już z wojną, a fakt że rosyjska ropa, gaz i węgiel ciągle bez przeszkód płyną do Europy wywołał dużą przecenę na rynku surowców energetycznych. Jednocześnie wszelkie informacje o możliwości deeskalacji konfliktu wywoływały odbicia na rynkach akcji, przeceny surowców i osłabienie dolara, który mocno zyskał na początku wojny. Dla przykładu ropa Brent potaniała ze szczytu ok. 140 usd/b (07.03.2022) do 100 usd/b w połowie marca (poziom sprzed rosyjskiej agresji) id do ok. 110 usd/b na zamknięciu minionego tygodnia. Tym samym wsparcie dla rynku zbóż i oleistych ze strony ropy znacznie osłabło.
Okresowe zmiany notowań na giełdowym rynku zbóż i oleistych:
Na wartości drugi tydzień z rzędu straciła amerykańska pszenica, a przecena sięga już blisko połowy z wcześniejszego 60% wybicia. Do spadków notowań pszenicy przysłużyły się marcowe prognozy USDA, pokazujące spadek eksportu tego zboża z USA i większą światową produkcję w sezonie 2021/22 (stare zbiory). Dodatkowo w minionym tygodniu na terenach dotkniętych suszą upraw pszenicy ozimej w USA pojawiły się bardzo potrzebne opady.
Unijny kontrakt na pszenicę i kukurydzę tracił na wartości naśladując zachowanie giełdy w Chicago. Nadal jednak zboża notowane w Paryżu są o blisko 40% droższe niż przed najazdem Rosji na Ukrainę. Duży wpływ na rynek krajowy, obok spadków notowań zbóż w Paryżu, ma gwałtowne umocnienie złotego do obu głównych walut. Przekłada się to bezpośrednio na dużo niższe ceny w portach i powolny spadek cen zbóż w magazynach w głębi kraju.
Negatywne konsekwencje trwającej wojny (wstrzymany eksport z Ukrainy i zagrożone zasiewy i przyszłe zbiory w tym kraju) są już zawarte w cenach. Władze Ukrainy deklarują, że mimo wojny uratują 70% krajowej produkcji zbóż i innych upraw. Inni analitycy szacują, że na objętej wojną Ukrainie od 20% do 40% areału przeznaczonego na wiosenne uprawy nie zostanie obsiana, a pozostałe kraje tylko częściowo będą w stanie zrekompensować mniejszą podaż w nowym sezonie.
RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 18.03.3033)::
Giełda w Paryżu:
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Eurnnext-Paryż