Kontrakty na dwa unijne zboża straciły na wartości aż 7%-8% w skali tygodnia kończącego się 19.08.2022. Najbliższa seria pszenicy wyceniana była w miniony piątek na 315 eur/t po przecenie o blisko 25 euro w omawianym tygodniu. Tym samym pszenica wybiła w dół z trwającej w sierpniu konsolidacji wokół poziomu 340 eur/t, wracając do wycen z I połowy marca tego roku.
Kukurydza z nawiązką straciła swoje wybicie z tygodnia poprzedzającego. W konsekwencji notowania unijnego kontraktu spadły w ostatnim tygodniu o ponad 25 euro do ok. 310 eur/t. Są to wyceny, które obowiązywały przez większość lipcowych sesji w Paryżu.
Unijna pszenica korzystała dotąd z braku konkurencji ze strony ukraińskich i rosyjskich dostawców, ale sytuacja się zmienia wraz z postępami w eksporcie morskim z ukraińskich portów. Do 20-sierpnia ukraińskie porty na Morzu Czarnym opuściło 27 statków załadowanych głównie zbożem. Jest to efekt podpisanej w końcówce lipca umowy z ONZ, Turcją i Rosją zapewniającej bezpieczne transporty zbóż z Ukrainy przez Morze Czarne, ale też ułatwiającej transporty z objętej sankcjami Rosji. Warto wspomnieć, że Rosja może zebrać w tym roku najwyższe zbiory pszenicy w historii, szacowane nawet na 95 mln ton.
Największym przegranym był w ubiegłym tygodniu rzepak. W Paryżu notowania najbliższej serii spadły w skali tygodnia o ponad 8% (55 eur/t) do ok. 600 eur/t, czyli najniżej od początku lutego.
Rzepakowi szkodzą rosnące prognozy zbiorów tych nasion u jego największych producentów, ale też doskonałe oczekiwania co do produkcji soi. Znacznie tańsza ropa, mimo ostatniego lekkiego odbicia, przestała ciągnąć w górę oleje roślinne, a przez to nasiona oleiste.
Okresowe zamiany notowań kontraktów futures:
RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 19.08.2022):
Giełda w Chicago:
Andrzej Bąk -eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż