niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Za nami burzliwy (wojenny) tydzień na giełdowym rynku zbóż

spot_img

Wojna w basenie Morza Czarnego doprowadziła do zamknięcia ukraińskich portów i drastycznego ograniczenia eksportu z Rosji. Wymusza to znalezienie przez importerów alternatywnych źródeł dostaw. W tym miejscu trzeba dodać, że Rosja i Ukraina odpowiadają za blisko 30% światowego eksportu pszenicy, 1/5 eksportu kukurydzy i 80% eksportu oleju słonecznikowego.

Pierwszego dnia wojny (czwartek) ceny unijnej pszenicy wybiły się na historyczne szczyty, a kontrakt amerykański był najdroższy od 10 lat. Mocno drożała też kukurydza (Ukraina jest głównym dostawcą tego zboża do UE) oraz rzepak.

W piątek (drugi dzień wojny) na rynkach giełdowych widoczne było odreagowanie i wzrost optymizmu. Inwestorzy ucieszyli się z bardzo łagodnej reakcji Zachodu na rosyjską agresję i zapewne uwierzyli w szybką wygraną Rosji. Stąd na rynkach akcji odrabiane były straty, a ropa i większość surowców taniała w piątek.

Jednak mimo piątkowej przeceny unijne zboża (szczególnie kukurydza) i rzepak mocno podrożały w skali tygodnia, a pszenica zaliczyła w minionym tygodniu swój historyczny szczyt.

W weekend sytuacja się diametralnie zmieniła. Zachód nałożył skrajnie ciężkie sankcje na Rosję, w tym odcięcie tamtejszych banków od sytemu płatniczego SWIFT. Z drugiej strony bohatersko broniąca się Ukraina jest daleka od poddania się i otrzyma dodatkowe wsparcie w postaci potrzebnej broni. Oznacza to nie tylko brak podaży ukraińskich towarów, ale przede wszystkim olbrzymie problemy w handlu wszelkimi towarami pochodzącymi z Rosji z Zachodem. Stąd popyt na pszenicę i kukurydzę w pierwszym rzędzie przeniesie się do UE, a potem do Stanów Zjednoczonych.

W Paryżu cena kukurydzy przewyższa cenę pszenicy !!!

W poniedziałek kontrakty na pszenicę, ropę (za nią oleje roślinne i rzepak) wracają na swoje poziomy zaliczane w miniony czwartek (I dzień wojny). W południe skala wzrostów w Paryżu jest nawet większa niż podczas nocnej sesji w Chicago. Wyceny unijnej pszenicy odrabiają w poniedziałek piątkową przecenę, a notowania serii najbliższej oscylują w okolicy 310 eur/t.

Liderem wzrostów jest dzisiaj (poniedziałek) unijna kukurydza (+11%), po wybiciu o 14% w skali minionego tygodnia. Cena tego zboża przekracza teraz 320 eur/t, przebijając tym samym historyczne maksima z sierpnia 2021 roku.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: Euronext-Paryż, CBoT

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x