środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

Z ostatniej chwili! Senat zatwierdził zmiany w ustawie o ochronie zwierząt!

spot_img

Senatorowie podczas 16. posiedzenia Senatu debatowali wczoraj nad przedłożoną przez Sejm ustawą o ochronie praw zwierząt, która wzbudziła wiele kontrowersji w opinii publicznej, szczególnie w środowisku rolników. Dziś połączone komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz komisja Ustawodawcza głosowała nad poprawkami do ustawy.

Drób bez zakazu uboju religijnego

Po długiej, dwudniowej dyskusji senatorowie odbyli głosowanie w sprawie zatwierdzenia proponowanych zmian. Przyjęto vacatio legis 2,5 roku dla zakazu hodowli zwierząt futerkowych (do 31 lipca 2023 roku) oraz 5 lat dla zakazu uboju (do 31 grudnia 2025 r.). W głosowaniu łącznym poprawki: 50 za, 42 przeciw, 8 wstrzymujących, wnioskował Marszałek Marek Borowski. Przyjęto także wyłączenie z zakazu uboju religijnego dla drobiu.

Ustawa teraz trafi jeszcze ponownie do Sejmu, gdzie będzie dalej procedowana i poddana głosowaniu. Trzeba przy tym pamiętać, że podczas pierwszego głosowania w Sejmie ustawę poparła zdecydowana większość posłów.

Ustawa o ochronie zwierząt?

Należy podkreślić, że w trakcie debaty pod wątpliwość poddawano proces legislacyjny ustawy oraz podkreślono liczne absurdy i tzw. „buble” prawne. Często podkreślano, że ustawa w proponowanej formie niewiele wspólnego ma z faktyczną ochroną zwierząt, a jest jedynie niezrozumiałą dla większości próbą politycznej gry i manipulacji rządzących.

Ustawa w proponowanej przez Sejm formie nie zapewnia w jednoznaczny i niepodważalny sposób rekompensat dla rolników i przedsiębiorców, którzy poniosą ogromne straty w wyniku wejścia w życie zakazu uboju rytualnego oraz likwidacji hodowli zwierząt futerkowych. Budżet państwa jest w głębokim kryzysie z deficytem sięgającym kwoty 109 miliardów złotych.

Obietnice odszkodowań w dobie pandemii COVID-19 i ogromnego deficytu to jedynie zasłona dymna i istnieje poważne ryzyko braku godziwych rekompensat dla przedsiębiorców.

Protest rolników w Warszawie

Należy przypomnieć, że podczas gdy w Senacie trwała wczoraj całodniowa dyskusja na temat zmian w ustawie o ochronie zwierząt w Warszawie zgromadziło się około 70 tysięcy protestujących rolników.

Fot. Senat RP

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x