piątek, 31 maja, 2024
spot_imgspot_img

XXIX Welconomy 2022 za nami

spot_img

30-31 maja odbyła się 29 edycja Welconomy Forum w centrum kulturalno-kongresowym Jordanki w Toruniu. Obejmowała ponad 25 paneli tematycznych, w ramach których eksperci dyskutowali o najważniejszych zagadnieniach ekonomiczno-gospodarczych.

Inauguracja

Podczas inauguracji wręczono najważniejszą nagrodę – Szmaragd Welconomy, statuetkę otrzymał Rafał Baniak, prezes Zarządu Pracodawców RP za istotne działanie na rzecz rozwoju Polski i zasługi dla budowania siły polskiej gospodarki. W debacie inauguracyjnej tematem przewodnim było „W stronę nowego światowego porządku”. Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk mówił, że obecna sytuacja spowodowała ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego w wielu miejscach na świecie i wielkim wyzwaniem jest tworzenie nowych kanałów dystrybucji.

AgroWelconomy

W tym roku po raz pierwszy odbyło się AgroWelconomy – specjalny blok o tematyce rolniczej, na którym nie mogło nas zabraknąć. Zaproszeni goście do debaty głównie rozmawiali o bezpieczeństwie żywnościowym nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na całym świecie. Kolejny temat dotyczył rozwoju źródeł odnawialnych oraz o przyszłości innowacji w rolnictwie. W drugim dniu Forum prowadzenie przejęły kobiety, gdzie poruszono tematy związane z istotą kobiet w środowisku wiejskim.

 Dr Jerzy Plewa zwrócił uwagę, że bezpieczeństwo żywnościowe okazuje się problemem bez rozwiązania. Wg FAO „bezpieczeństwo żywnościowe zachodzi wówczas, gdy wszyscy ludzie, w dowolnym czasie mają fizyczny i ekonomiczny dostęp do żywności, która jest bezpieczna pod względem zdrowotnym i zawiera optymalną ilość składników odżywczych…” Niestety z uwagi na sytuację, która ma miejsce problem będzie się pogłębiał. Podczas debaty mówiono, że cele Zielonego Ładu są polityczne i dość kontrowersyjne. Zwrócono uwagę na marnowanie żywności, które jest gigantyczne – 188 mln ton na świecie, w Polsce 4,8 mln ton (rocznie). Należy wypracować sposób i świadomość ludzi, aby jak najszybciej zatrzymać marnotrawstwo, które jest problemem globalnym.

Minister Marek Sawicki swoją wypowiedź rozpoczął, że już niedługo fragment modlitwy powszechnej „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj” będzie odmawiany bardzo gorliwie i nie przez miliony, ale przez miliardy ludzi. Europa ma problem z dystrybucją żywności w inne części świata i wielkim wyzwaniem jest zbudowanie owej dystrybucji. Poruszono problem, że rolnictwo zostało oskarżone jako ta dziedzina, która niszczy klimat. Wg Ministra Sawickiego jesteśmy w stanie za kilka lat prowadzić gospodarstwo w systemie zero emisyjnym lub nawet minus emisyjnym.

W części na temat innowacji w rolnictwie dr hab. Katarzyna Rębarz Syngenta Polska Sp. z o.o. poruszyła temat związany z edukacją rolników. Edukacja to nie tylko, przepisy, to wiedza, którą należy wykorzystywać w prowadzeniu gospodarstwa z pełną świadomością, tak, aby nie generować niepotrzebnych kosztów, związanych z uprawą roślin. Świadoma ochrona roślin.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x