sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Sprzedaż państwowej ziemi nadal wstrzymana!

spot_img

Wczoraj (9 marca br.) Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP) oraz o zmianie niektórych ustaw. Rząd chce w ten sposób przedłużyć zakaz o kolejne 5 lat czyli do 30 kwietnia 2026 r. Natomiast termin obecnie obowiązującego wstrzymania sprzedaży państwowej ziemi i obiektów rolnych upłynie 30 kwietnia br.

Rolnicy cenią dzierżawę

To ważna dla wielu rolników wiadomość. Szczególnie, że jak  informuje autor projektu przedłużenia zakazu – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – podstawowym sposobem zagospodarowania nieruchomości z ZWRSP w czasie obowiązywania zakazu sprzedaży stała się dzierżawa. 
I właśnie ta forma prawnego użytkowania państwowych nieruchomości rolnych cieszy się dużym zainteresowaniem wśród rolników indywidualnych. Zaletą jest tu m.in. możliwość dogodnego sposobu użytkowania gruntów i budynków bez wymogu angażowania przez dzierżawców znacznych środków finansowych – jak np. w przypadku trwałego nabycia nieruchomości.

Zahamowanie cen i spekulacji

MRiRW zapewnia też, że dzięki obowiązującemu od 2016 r. wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z ZWRSP osiągnięty został cel Rządu, czyli zahamowanie wzrostu cen gruntów z zasobu. 

Wstrzymanie sprzedaży nieruchomości z ZWRSP  przeciwdziałało także spekulacyjnemu wykupywaniu nieruchomości rolnych przez podmioty, które nie gwarantowały zgodnego z interesem społecznym wykorzystania nabytej ziemi na cele rolnicze.

Wymogi uzasadniające sprzedaż 

Poza przedłużeniem terminu wstrzymania sprzedaży, przyjęty przez Rząd projekt regulować ma też kwestie wstrzymania sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości, tak by uniknąć pojawienia się wątpliwości w tym zakresie.

Doprecyzowano również, że we wniosku o wyrażenie przez Ministra Rolnictwa zgody na sprzedaż nieruchomości, ich części lub udziałów we współwłasności – wchodzących w skład ZWRSP – Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa będzie musiał wskazać, jakie względy społeczno-gospodarcze uzasadniają tą sprzedaż.

Utrzymano również zasadę, zgodnie z którą wstrzymanie sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład ZWRSP nie dotyczy nieruchomości przeznaczonych na cele, które nie są rolnicze, czyli tzw. nieruchomości inwestycyjnych.  

Teraz rządowy projekt trafi do Sejmu i Senatu. Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 maja 2021 r.

Dodajmy, że według stanu z dnia 31 sierpnia 2020 r., obszar gruntów pozostających w Zasobie Własności Rolnej Skarbu wynosił ponad 1,3 mln ha, z czego grunty oddane w dzierżawę stanowiły ponad 1,0 mln ha.

Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x