środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Chorzy 150, zdrowi 1 300! Minister Rolnictwa widzi problem

spot_img

Jest odpowiedź Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy w bulwersującej sprawie szokującej różnicy w wysokości zasiłków dla rolników objętych kwarantanną w stosunku do tych, którzy ulegli zarażeniu COVID-19 i zachorowali na SARS-COV-2. 

Drastyczna różnica zasiłków 

Przypomnijmy: na zasiłek w wysokości 15 zł dziennie i tylko przez 10 dni (w sumie: 150 zł), liczyć mogą rolnicy zarażeni koronawirusem. Podczas gdy osoby zdrowe, ale zobowiązane do poddania się odosobnieniu (kwarantannie), w związku z potencjalnym narażeniem się na zakażenie, uzyskać mogą aż 1 300 zł. Wysokość obydwu świadczeń jest więc nieproporcjonalna, nie tylko ze względu na sam fakt, że osoby objęte zasiłkiem chorobowym muszą przejść chorobę COVID-19, ale przede wszystkim, z uwagi na to, że skutek obu form odosobnienia jest praktycznie taki sam. 
Dodajmy, że sprawą zainteresowała się m.in. Krajowa Rada Izb Rolniczych, która skierowała do Ministra Rolnictwa wniosek o zmianę tej niezrozumiałej sytuacji.  

Chorzy dostaną więcej?

W odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewnia, że dostrzegło problem sygnalizowany przez KRIR, a także jak to ujęto: bezpośrednio przez rolników podczas licznych rozmów telefonicznych i w korespondencji listownej. 
W efekcie, po przeanalizowaniu przyczyn udzielenia odmiennego wsparcia dla osób, które decyzją administracyjną zmuszone zostały do ograniczenia lub zaprzestania swojej działalności w związku z chorobą wywołaną przez Covid-19, przygotowana została propozycja zmiany do ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 r., poz. 1842 z późn. zm.).

Chorzy mają być ujęci

Jak zapewnia Ministerstwo Rolnictwa, powyższa zmiana polega na poszerzeniu obecnie ujętych w ustawie przypadków, będących podstawą do ubiegania się przez rolnika i domownika o zasiłek w wysokości 50 % minimalnego wynagrodzenia (czyli o kwotę 1 300 zł), w związku z zakażeniem lub podejrzeniem zakażenia COVID-19 (kwarantanna, hospitalizacja i objęcie nadzorem epidemiologicznym), także o stan izolacji, czyli faktycznie o osoby zarażone i chore.

Rząd, Sejm i Senat 

Teraz więc wszystko zależy od tego jaką decyzję w tej sprawie podejmie Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego a następnie Sejm i Senat RP.

Więcej informacji o obecnym stanie prawnym i powyższym problemie znaleźć można w naszym artykule pt.: „Objęty kwarantanną 1 300 zł, a chory tylko 150 zł! Czy to sprawiedliwe?” (publ.: 16 lutego br. , link:  https://agroprofil.pl/aktualnosci/objety-kwarantanna-1-300-zl-a-chory-tylko-150-zl-czy-to-sprawiedliwe/

Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x