sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Wspólna Polityka Rolna zahamuje tendencję spadkową ilości gospodarstw rolnych?

spot_img

O Planie Strategicznym WPR na lata 2023–2027 rozmawiali minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podczas wspólnej konferencji prasowej. Ich zdaniem plan strategiczny ma odwrócić złą passę w rolnictwie. Skąd takie wnioski?

Obowiązku do zmian nie ma, są zachęty

Jednym z elementów Planu Strategicznego są unijne dopłaty za poprawę dobrostanu zwierząt hodowlanych oraz za stosowanie eko schematów. Zdaniem wicepremiera Kowalczyka i komisarza Wojciechowskiego dopłaty te również mogą wpłynąć na zahamowanie spadku liczby gospodarstw hodowlanych. Zdaniem obydwu rozmówców cel ten może zostać osiągnięty dzięki założeniom Planu Strategicznego na lata 2023–2027, który przewiduje dopłaty za polepszenie dobrostanu zwierząt i stosowanie eko schematów. Komisarz Wojciechowski zaznaczył, że eko schematy z założenia mają stanowić zachętę, a nie przymus dla rolników, stosowania praktyk zrównoważonego rolnictwa. Przystąpienie do nich jest dobrowolne, a przynosi rolnikowi zysk.

My natomiast pytamy jaki zysk? Nie przedstawiono na konferencji żadnych analiz, obliczeń, schematów ile rolnik mógłby na tym zyskać. Dopłaty nie zlikwidują problemu zmniejszania się ilości gospodarstw. Rolnicy od lat apelują do rządu o racjonalne wsparcie w tematach, które faktycznie wymagają zauważenia i interwencji, chociażby jak ceny nawozów, wysokie koszty energii, konkurencyjność produktów rolnych z zagranicy. Niestety wołanie o pomoc odbija się od desek…

Korzyści z polepszania dobrostanu zwierząt

Dzięki dobrostanowi zwierząt można odbudować część gospodarstw hodowlanych w Polsce, zatrzymać niekorzystną tendencję likwidacji hodowli” – argumentował komisarz Janusz Wojciechowski. 

“Rolnicy, którzy dobrowolnie wprowadzą wyższe standardy dobrostanu zwierząt, mogą otrzymywać dodatkowe płatności z UE. Im więcej dobrostanu, tym więcej płatności “– zapowiedział.

Możliwe praktyki dla dobrostanu zwierząt

Komisarz Wojciechowski wymienił następujące, możliwe do zastosowania praktyki podnoszące dobrostan zwierząt w gospodarstwach hodowlanych:

  • więcej powierzchni dla zwierząt w budynkach;
  • wolny wybieg, tam gdzie jest on możliwy;
  • trzymanie zwierząt bez uwięzi;
  • stosowanie ściółki,
  • preferowanie zwierząt własnego chowu – żeby uwolnić rolnictwo polskie, polskich hodowców od przymusu tuczu nakładczego;
  • krótki łańcuch dostaw, a więc powiązanie hodowli z lokalnym przetwórstwem.

Według komisarza instrument podwyższonego, dobrowolnego dobrostanu może bardzo pomóc polskim hodowcom. Zastrzegł przy tym, że nie chodzi o to, by wspierać przemysłowe fermy, ale zwykłe, zrównoważone hodowle w gospodarstwach rodzinnych.

Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Czy jest to wsparcie, które faktycznie przyniesie korzyści zarówno dla jednej jak i dla drugiej strony? Dajcie znać co o tym myślicie. 

źródło i foto: MRIRW

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x