Tydzień zaczął się od pogłębienia przecen, zwłąszcza amerykańskiej kukurydzy i soi. W Chicago notowania najbliższej serii obu wymienionych kontraktów spadły we wtorek (07.09.2021) do poziomów najniższego od przełmu 2020/21 roku.
Głównym winowajcą ostatnich spadków notowań jest huragan Ida, który mocno naruszył infrastrukturę magazynową i portową na rzece Missisipi u ujścia do zatoki Meksykańskiej. Z tego regionu eksportowane jest ok. 60% amerykańskich zbóż i soi. W konsekwencji amerykański eksport kukurydzy i soi spadł do wieloletnich minimów. W tygodniu kończącym się 2-września amerykańscy eksporterzy wysłali zaledwie 68 tys. ton soi i 276 tys. ton kukurydzy. Obiekty magazynowo- portowe pozostają nadal zamknięte z powodu uszkodzeń i przerw w dostawie prądu.
Wolniejszy amerykański eksport, to większa podaż na rynku krajowym, która wywiera presję na ceny.
Zamykaniu długich pozycji spekulacyjnych (odsprzedaży kontraktów) sprzyja też przekonanie, że już w piątek USDA podniesie prognozy krajowych zbiorów obu głównych upraw w swoim comiesięcznym raporcie na temat podaży i popytu.
Unijne kontrakty na zboża taniały w minionym tygodniu (też na początku tego tygodnia) śladem ich amerykańskich odpowiedników. Skala spadków jest jednak mniejsza, ponieważ z powodu ograniczonej konkurencji ze strony USA może skorzystać eksport pszenicy z UE i z basenu Morza Czarnego.
W Paryżu pszenica z terminem grudniowym potaniała minimalnie w skali tygodnia, a jedynie wygasająca 10-września seria na bieżący miesiąc straciła mocniej na wartości. Pszenica z dostawą w grudniu od miesiąca konsoliduje się powyżej 240 usd/t.
Kukurydza tanieje śladem swojego amerykańskiego odpowiednika. Cena serii najbliższej spadła we wtorek (07.09.2021) poniżej 215 eur/t – najniżej od miesiąca.
Ceny rzepaku zmieniały się tylko minimalnie i jego wyceny nadal utrzymują się w okolicy rocznych maksimów (seria na tegoroczny zbiór).
Zmiany okresonowe notowań:
RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 07.09.2021):
GIEŁDA W CHICAGO:
GIEŁDA W PARYŻU:
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: CBoT, Euronext-Matif, USDA, KE