Do 9 września br. Komisja Europejska czeka na opinie polskich rolników, producentów rolnych i wszystkich mieszkańców wsi oraz podmiotów związanych z rolnictwem w sprawie: „Długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich” – komunikatu Parlamentu Europejskiego i Rady Europy. Otwarto tym samym formalny proces dyskusji na temat przyszłości obszarów wiejskich oraz miejsca, jakie powinny one zajmować w społeczeństwach Polski i innych państw członkowskich UE.
Czemu to służy?
Na podstawie danych zebranych podczas konsultacji opracowana zostanie wizja przyszłości obszarów wiejskich w perspektywie do 2040 r. Zebrane zostaną też opinie dotyczące takich wyzwań jak: zmiany demograficzne, stan i rozwój sieci internetowej i edukacyjnej, struktura i poziom dochodów, ograniczony dostęp do usług i społeczne wykluczenie. Przeanalizowane zostaną również innowacyjne, zrównoważone i przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu rozwiązania w kontekście ekologii, techniki cyfrowej oraz kryzysu związanego z pandemią COVID-19.
Możliwość wpływu na decyzje?
Na tym etapie Komisja Europejska zaprasza polskie i unijne środowiska rolnicze do udziału w internetowej ankiecie dostępnej na stronie KE pod linkiem: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12525-Long-term-vision-for-rural-areas
Jak zapewnia Komisja, głosy rolników będą istotną wskazówką odnośnie oczekiwanych rozwiązań. Jest to też szansa na wywarcie przez polskie środowiska rolnicze realnego wpływu na kształtowanie polityki UE w dziedzinie rolnictwa. Szczególnie, że powiązane z Długoterminową wizją dla obszarów wiejskich, Strategie „Od pola do stołu”, „o zachowaniu bioróżnorodności”, Wspólna Polityka Rolna, a także kwestie rozwoju produkcji rolnej, budzą ostatnio wiele obaw, burzliwych sporów i kontrowersji.
Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: Komisja Europejska, KOWR
Foto.: Pixabay