wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Wojna z ASF – myśliwi ogłaszają sukces

spot_img

Polski Związek Łowiecki podsumował realizację trzymiesięcznego „Ogólnokrajowego skoordynowanego programu zwalczania ASF poprzez odstrzał, poszukiwanie padłych dzików i ich szczątków w ramach polowań zbiorowych”. Plan powstał w ramach prac Interdyscyplinarnego Zespołu ds. walki z ASF przy Zarządzie Głównym PZŁ i zakładał zwiększenie zaangażowania myśliwych w zintensyfikowany odstrzał dzików na obszarze całej Polski, za pośrednictwem polowań zbiorowych organizowanych w okresie od 25 października 2021 r. do 6 lutego 2022 r.

100 milinów złotych od PZŁ

Jak podkreśla Zarząd Główny PZŁ, w trakcie realizacji programu, myśliwi przepracowali ponad 2,5 miliona godzin. Z uwzględnieniem ich zaangażowania pod względem czasu, kosztów transportu i zużytej amunicji, wartość wykonanej przez nich pracy oszacowano na 58 000 000 zł. Dodatkowo, w związku z realizacją programu intensyfikacji odstrzału, dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich (czyli głównie koła łowieckie), ponieśli organizacyjne wydatki w wysokości 42 000 000 zł. W związku z czym, jak szacuje Zarząd PZŁ, organizacja ta i zrzeszeni w niej myśliwi, na działania związane z walką z ASF, wyłożyli sumaryczną kwotę w wysokości 100 000 000 zł.

Pozyskano ponad 26 tysięcy dzików

W efekcie, w ramach Programu, w okresie od 25 października 2021 r. do 6 lutego 2022 r., wykonano 23 606 polowań zbiorowych. Uczestniczyło w nich 317 435 myśliwych oraz 95 664 naganiaczy i podkładaczy (w sumie: 413 099 osób). Uczestników polowań wspomagało 52 396 psów. Dzięki temu pozyskano 26 050 dzików. Podczas polowań odnaleziono tez 154 sztuki dzików padłych i ich szczątków. Myśliwi odnotowali również 116 prób blokowania tego rodzaju prewencyjnych polowań.  

Linia: Gdańsk – Płock – Tarnów utrzymana?

W efekcie, jak oceniają specjaliści współpracujący z PZŁ, udało się zatrzymać rozprzestrzenianie wirusa ASF ze wschodniej części kraju na umownej linii: Gdańsk – Płock – Tarnów. Ograniczono także rozprzestrzenianie się wirusa ASF w zachodniej części kraju. Np. od roku nie odnotowano przypadku ASF u dzików w Powiecie Kaliskim. Spowolniono także rozprzestrzenianie się ASF w Dolinie Odry (np. w rejonie Wrocławia). Natomiast ogólną liczbę przypadków ASF wykrytych u dzików zredukowano o 23 procent. PZŁ wylicza, że w całym 2020 roku, na terenie Polski odnotowano u dzików 4 156 przypadków ASF. A w 2021 roku wykryto u tych zwierząt 3 214 przypadki ASF. Z realizacji programu myśliwi wysuwają też dodatkowe wnioski. Na przykład taki, że zintensyfikowane polowania zbiorowe z udziałem psów nie przyczyniają się do rozprzestrzeniania wirusa ASF. Tak więc, jak twierdzi ZG PZŁ, wydawane w niektórych rejonach kraju przez Państwową Inspekcję Weterynaryjną, zakazy wykonywania polowań zbiorowych z ich udziałem, nie znajdują uzasadnienia.

Czy to jest sukces?

– Myśliwi w całej Polsce dobitnie pokazali, ile angażują swoich środków, czasu prywatnego i pieniędzy na walkę z tym co prześladuje polskie rolnictwo. Pokazaliśmy w jaki sposób tego rodzaju akcje mogą przebiegać. Wypracowaliśmy też system monitorowania, co pokazuje, jak mocno zaangażowani są w tę sprawę polscy myśliwi – mówił Łowczy Krajowy PZŁ Paweł Lisiak.

Dodajmy, że w ubiegłotygodniowym spotkaniu podsumowującym realizację Ogólnokrajowego skoordynowanego programu zwalczania ASF poprzez odstrzał, poszukiwanie padłych dzików i ich szczątków w ramach polowań zbiorowych, uczestniczyła też Posłanka do Parlamentu Europejskiego, a zarazem Wiceprzewodnicząca Intergrupy PE pod nazwą: „Różnorodność biologiczna. Łowiectwo. Tereny wiejskie”, Andżelika Możdżanowska. Europarlamentarzystka aktywnie wspierała działania myśliwych w ramach podsumowywanego programu. W omawianiu wyników realizacji programu uczestniczyli też członkowie Interdyscyplinarnego Zespołu ds. walki z ASF przy ZG PZŁ, łowczowie okręgowi z najbardziej narażonych terenów oraz przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska Hubert Hamulecki.

Do zwycięstwa bardzo daleko… 

Wnioski wypływające z Ogólnokrajowego skoordynowanego programu zwalczania ASF poprzez odstrzał, poszukiwanie padłych dzików i ich szczątków w ramach polowań zbiorowych, mają być podstawą tworzenia ogólnokrajowej strategii walki z ASF, przygotowywanej pod egidą Rządu i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kiedy jednak finalnie dokument powstanie i czy ostatecznie będzie to strategia skuteczna, zobaczymy. Szczególnie, że (używając wojennych odniesień): utrzymanie linii frontu, czy też spowolnienie pochodu „wroga”, to przecież dopiero wstęp do dalszej, z pewnością jeszcze ciężkiej pracy. Stawka jest natomiast bardzo wysoka. Szczególnie w obecnym i tak coraz trudniejszym czasie. 

Źródło: ZG PZŁ
Foto: Pixabay
 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x