Na giełdzie w Chicago wycena ubiegłorocznej pszenicy obniżyła się w ostatnim tygodniu (kończący się 22.04.2022) o blisko 3%, ale analogiczny kontrakt w Paryżu zyskał w skali tygodnia 1,5% (+6 eur/t), zamykając piątkową sesję ceną 407 eur/t. Było to najwyższe zamknięcie dla serii najbliższej pszenicy od historycznego szczytu 422,5 eur/t z 7-go marca.
Unijnym kontraktom, obok wojny na Ukrainie, pomaga systematyczny spadek wartości euro względem dolara. Kurs europejskiej waluty obniżył się o 0,4% w skali tygodnia i o ponad 10% w skali roku, do poziomu najniższego od dwóch lat. Tańsza waluta powinna stymulować unijny eksport, podczas gdy popyt na amerykańską pszenicę (jest dla niej alternatywa) był w minionym tygodniu wyjątkowo słaby.
Tymczasem przeceny zaliczyły w ubiegłym tygodniu kontrakty na nowe zbiory unijnych zbóż. Kontrakt wrześniowy (nowy zbiór) na pszenicę spadł do poziomu 356.5 eur/t i był o ok. 50 eur/t tańszy od terminu majowego.
Unijna kukurydza z dostawą w listopadzie (nowy zbiór) zamknęła tydzień nieco poniżej 310 eur/t i była o 22 eur/t tańsza od terminu czerwcowego (stary zbiór).
W miarę „optymistyczne” prognozy płyną z Ukrainy. Tamtejsze Ministerstwo Rolnictwa systematycznie podnosi swoje szacunki wiosennych zasiewów, które teraz sięgają 70-75% areału z poprzedniego roku. Oznaczałoby to stratę 25-30% obszaru upraw jarych stosunku do poprzedniego roku.
W swojej najnowszej prognozie na nowy sezon Międzynarodowa Rada Zbożowa szacuje ukraińską produkcję pszenicy na 18,6 mln ton, a kukurydzy na 19,4 mln ton. Dla porównania, zbiory na Ukrainie w 2021 roku były rekordowe i wyniosły 33 mln ton pszenicy i 41,9 mln ton kukurydzy.
Biorąc pod uwagę, że spora część starych zbóż pozostała w magazynach, gdy zatrzymał się eksport drogą morską, to Ukraina będzie mieć olbrzymie problemy z magazynowaniem starych i nowych zbiorów jednocześnie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dopłaty do nawozów. Jakie dokumenty trzeba złożyć?
W Paryżu stary rzepak ustalał nowe historyczne maksima zbliżając się do 1100 eur/t. Kontrakt na nowe uprawy rzepaku także zamknął tydzień najwyżej w historii notowań serii sierpniowej, ale był wyceniany o ok. 200 eur/t niżej.
Rzepak uzyskał w piątek dodatkowy bodziec wzrostowy za sprawą decyzji Indonezji o zablokowaniu eksportu oleju palmowego. Kraj ten jest największym na świecie producentem i eksporterem oleju palmowego (wyprzedza Malezję), stad notowania olejów roślinnych ruszyły w piątek ostro w górę, mimo przeceny na rynku ropy. Rynek olejów roślinnych i tak już cierpiał z powodu gwałtownego zmniejszenia podaży oleju słonecznikowego z Ukrainy.
Okresowe zmiany notowań kontraktów futures (zamknięcie z 22.04.2022):
RZUT OKA NA WYKRESY:
GIEŁDA W PARYŻU:
GIEŁDA W CHICAGO:
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com