piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

Wkrótce rozpocznie się nabór na tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych

spot_img

4 września 2023 r. rozpocznie się przyjmowanie wniosków o przyznanie wsparcia na „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych” w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych - szczegóły naboru

Termin składania wniosków na tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych

Początkowo nabór wniosków na „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”  miał wystartować jeszcze w sierpniu, ale z oficjalnego komunikatu ARiMR wynika, że rozpocznie się on 4 września i potrwa do 3 października 2023 r.

Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych  – kto może skorzystać ze wsparcia?

Pomoc skierowana jest do:

  • Nowych grup producentów rolnych uznanych od 1 stycznia 2023 r. na podstawie ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach.
  • Dofinansowanie mogą starać się również organizacje producentów uznane nie wcześniej niż 1 stycznia 2023 r. na podstawie przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych.
  • Dofinansowanie nie dotyczy podmiotów zrzeszających producentów mięsa drobiowego i produktów pszczelich.
  • Wnioskodawca musi działać jako przedsiębiorca prowadzący mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) 2022/2472 z dnia 14 grudnia 2022 r. uznającego niektóre kategorie pomocy w sektorach rolnych i leśnych oraz na obszarach wiejskich za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
  • osoby/osób które wybrała do realizacji co najmniej jeden spośród celów, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o grupach producentów rolnych;

Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych – jaka jest wysokość dofinansowania?

Wsparcie jest realizowane w formie rocznych płatności przez okres pierwszych pięciu lat, następujących po dacie uznania grupy producentów rolnych lub organizacji producentów. Wysokość dofinansowania wynosi:

  • w pierwszym roku – 10 proc. przychodów netto,
  • w drugim – 9,5 proc.,
  • w trzecim – 9 proc.,
  • w czwartym – 8,5 proc.,
  • w piątym – 8 proc.

Limit dofinansowania w każdym roku pięcioletniego okresu pomocy w przypadku grup producentów rolnych to 60 tys. euro (lecz nie więcej niż 6 tys. euro w przeliczeniu na jednego członka grupy), natomiast dla organizacji producentów maksymalna kwota to 100 tys. euro.

  • Pomoc ustalana jest na podstawie wartości przychodów netto ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, ze względu na które beneficjent został uznany, wytworzonych przez jego członków, w tym także ze sprzedaży produktów przetworzonych objętych załącznikiem I do TFUE, wytworzonych z produktów lub grupy produktów, ze względu na które beneficjent został uznany wyprodukowanych przez jego członków w danym roku działalności, i sprzedanych odbiorcom
    niebędącym:
  • członkami beneficjenta,
  • małżonkami członków beneficjenta,
  • podmiotami powiązanymi kapitałowo lub osobowo.

Warunkiem otrzymania pomocy jest realizowanie przez grupę producentów rolnych lub organizację producentów w każdym roku działalności celów zatwierdzonych w planie biznesowym

Gdzie złożyć wniosek na tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych?

Wnioski o przyznanie wsparcia można będzie składać wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR od 4 września do 3 października 2023 r.

Szczegółowe warunki przyznania pomocy w ramach interwencji I.13.2 objętej niniejszym ogłoszeniem określa Regulamin naboru wniosków o przyznanie pomocy finansowej dla interwencji I.13.2 „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, opublikowany na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

źródło: ARIMR

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x