środa, 1 lutego, 2023
spot_imgspot_img

WIR: rolnik potraktowany jak obywatel dziesiątej kategorii

-REKLAMA-spot_img

W ostatnim czasie Minister Jan Krzysztof Ardanowski podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego.

Zasiłek choroby został podniesiony do  15zł za dzień (wcześniej 10zł) [CZYTAJ TUTAJ]. Jednocześnie został skrócony okres uprawniający do wypłaty zasiłku z 30 do 14 dni czasowej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, jeżeli niezdolność ta jest spowodowana zakażeniem lub chorobą układu oddechowego oznaczonymi w zaświadczeniu lekarskim jako U07.1 COVID-19, zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych.

 

Zasiłek chorobowy: WIR komentuje

Wielkopolska Izba Rolnicza w piśmie, które skierowała do Prezesa KRiR Wiktora Szmulewicza krytycznie komentuje propozycję podwyższenia zasiłku chorobowego dla rolników. Według opinii WIR ta kwota jest nie do przyjęcia i zdecydowanie za niska.

W przypadku zarażenia się przez rolnika koronawirusem będzie on musiał zatrudnić pracownika, a cała rodzina zostanie objęta kwarantanną. Jak czytamy w liście WIR obecnie stawki dla pracowników wahają się w granicach 15-40zł/h. Zwłaszcza jeśli chodzi o produkcję zwierzęcą, w tym produkcje mleka.

Rzepak – publikacja specjalna Agro Profil

Wielkopolska Izba Rolnicza krytykuje postępowanie rządu

W piśmie do Prezesa KRIR wskazano, że zaproponowana stawka nie pokrywa niczego, nawet kosztów leczenia oraz nie uwzględniono faktu, że w przypadku  zachorowania cała rodzina zostanie objęta kwarantanną co również wyeliminuje członków rodziny z jakiejkolwiek działalności. Dlatego WIR uważa, że rozwiązanie które proponuje rząd powinno zapewnić rolnikowi możliwość opłacenia pracownika przez co najmniej 8h i innych kosztów związanych z leczeniem czy chociażby opieką nad dziećmi.

Obywatele dziesiątej kategorii?

Wielkopolska Izba Rolnicza zaznacza również, że traktowanie rolników jak obywateli dziesiątej kategorii w dobie zagrożenia epidemiologicznego jest mocno nieetyczne ze strony rządzących. Podkreślono również, że rolnicy powinni być traktowani podobnie jak przedsiębiorcy, szczególnie że to oni gwarantują bezpieczeństwo żywnościowe w tej trudnej sytuacji, w jakiej się obecnie znajdujemy.

Na końcu WIR podkreśla również, że oczekuje poważnego pakietu rozwiązań finansowych dla rolników.

 

Poniżej publikujemy całość pisma.

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

24,041FaniLubię
9,709ObserwującyObserwuj
16,900SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników