czwartek, 22 lutego, 2024

Winiarze wściekli na tani import: Francja tonie w morzu wina

spot_img

Niekontrolowany import produktów z sąsiednich krajów nie jest wyzwaniem tylko dla Polski. Francuscy winiarze również znaleźli się w trudnej sytuacji z powodu taniego wina sprowadzonego z Hiszpanii. Zdeterminowani winiarze postanowili wyrazić swój sprzeciw i zorganizowali protest w pobliżu granicy hiszpańskiej, gdzie wylali mnóstwo alkoholu na jezdnię, zmieniając ją w dosłownie rzekę wina.

Protest winiarzy z Francji. Nie dla importu taniego wina z Hiszpanii!

W Le Boulou we Francji winiarze zdecydowali się radykalny protest przeciwko importowi taniego wina z Hiszpanii. W wyniku protestu, ulica stała się dosłownie rzeką czerwonego wina. Nie oszczędzono także białego wina i szampana.

Frederic Rouanet, prezes lokalnego zgromadzenia winiarzy, który był mózgiem tej demonstracji, nazwał to „wojną przeciwko przestępcom gospodarczym, którzy nadużywają zrujnowanych plantatorów winorośli”. Winiarze zdecydowanie dążyć do ograniczenia importu wina, zwłaszcza z Hiszpanii, aby chronić swoje interesy.

Mimo obecności policji na miejscu, ta szybko się wycofała, co pozwoliło winiarzom kontynuować protest. Zbierając resztki szkła, kartonów i skrzyń po winie, wrzucili je na stos, który szybko stanął w ogniu. Gdy dołączono do tego stosu opony, nad miejscem poboru opłat pojawił się gęsty, ciemny dym. Na szczęście, straż pożarna błyskawicznie przybyła i skutecznie ugasiła płomienie.

Jak Francja stawia czoła nadprodukcji wina?

To nie jest pierwszy raz, kiedy francuscy winiarze wychodzą na ulice. Podobna sytuacja miała miejsce już w 2016 roku w Le Boulou. Jednak obecnie Francja zmaga się z poważnym problemem nadprodukcji wina. W odpowiedzi rząd planuje pozbyć się milionów litrów alkoholu, który miałby zostać przekształcony na potrzeby środków do dezynfekcji, czyszczenia czy perfum. Niemniej jednak, to tylko chwilowe rozwiązanie.

Według danych Komisji Europejskiej, mimo że produkcja wina w Unii Europejskiej wzrosła o 4 procent w bieżącym roku, to spożycie wina znacznie spadło, a we Francji o aż 15 procent. 

źródło:interia

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x