środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Wialan poszerza horyzonty i wiedzę rolników

spot_img

Firma Wialan zorganizowała na krótko przed rozpoczęciem sezonu konferencje mające rozwiać wątpliwości dotyczące nowej Wspólnej Polityki Rolnej. Nie zabrakło także tematów istotnych z punktu widzenia nowych założeń, czyli mikrobiologii oraz dbałości o glebę, która jest miejscem pracy każdego rolnika. Czy rok 2023 będzie czasem nowych wyzwań dla rolników?

O ekoschematach i założeniach nowej WPR

Głównym prelegentem spotkań zorganizowanych przez firmę Wialan był Marek Krysztoforski z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Prelegent zapoznał uczestników konferencji z najważniejszymi kwestiami nowej Wspólnej Polityki Rolnej, która już w najbliższym czasie będzie miała swoje odzwierciedlenie w każdym gospodarstwie rolnym.

Mowa była m.in o wymaganiach do spełnienia, celach, ale także płatnościach. Wiele z wprowadzanych ekoschematów wzbudziło kontrowersje i ogrom pytań ze strony rolników, na które specjalista postarał się indywidualnie odpowiadać.

Omawiane zagadnienia przez Marka Krysztoforskiego zostaną szczegółowo zaprezentowane w kwietniowym numerze miesięcznika Agro Profil.

Marek Krysztoforski z CDR przedstawił warunkowości oraz ekoschematy w nowej Wspólnej Polityce Rolnej na lata 2023-2027. fot. M.Piśny

Mikrobiologia i biopreparaty przyszłością rolnictwa?

Redukcja środków ochrony roślin i nawożenia mineralnego zmusza do poszukiwania alternatyw. Mikrobiologia może być jednym z antidotum na rygorystyczne przepisy, a biopreparaty realną częścią produkcji roślinnej. Nad bakteriami przydatnymi w rolnictwie pochyliła się dr Sabina Łukaszewicz-Chrzan z SMP Agro wyjaśniając podstawowe mechanizmy, klasyfikację oraz funkcje mikroorganizmów w glebie i na roślinach.

Temat rozwinęli kolejni prelegenci, którzy skupili się już bezpośrednio na istniejących w produkcji problemach i zaprezentowali alternatywy mające wspomóc rośliny uprawne oraz portfel rolnika w nadchodzącym sezonie wegetacyjnym. Dr Łukasz Michalak z SMP Agro omówił preparaty, który w ostatnim czasie wzbudzają szczególne zainteresowanie gospodarzy mające wspomóc nawożenie azotowe przy wykorzystaniu produktów mikrobiologicznych.

Nawożenie to jedno, a ochrona roślin drugie, tym tematem zajął się Piotr Lubaszka, z Intermagu, który przedstawił wyniki badań oraz działania firmy w kierunku nowoczesnych preparatów mikrobiologicznych mających wpływ na poprawę kondycji i odporności roślin.

Prelekcje podsumował także Paweł Józefczyk z Wialan –  Mikrobiologia mądrze wdrażana ma szansę rozwinąć się wśród naszych gospodarstw. 

Od gleby wszystko się zaczyna

Omawiane tematy były otoczką tego od czego wszystko się zaczyna, czyli od gleby. Jerzy Mleczko z Wialan nazywany jest nie bez powodu przez współpracowników profesorem bo choć takiego tytułu naukowego nie ma to posiada szczegółową wiedzę rolniczą.

Specjalista w swojej prelekcji przedstawił podstawowe zasady w produkcji roślinnej. Międzyplony, odczyn gleby i płodozmian to istotne elementy dobrej praktyki rolniczej. Prelegent podkreślał, że rolnicy powinni na bieżąco dbać o stan gleby nie tylko poprzez zabiegi agrotechniczne, ale i również obserwacje, z których należy wyciągać konsekwentnie wnioski. 

Wialan poszerza horyzonty

Wschodnia część Polski charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem gospodarstw. Wielu rolników w tych regionach poszukuje wiedzy i doradztwa, którego jest często jak na lekarstwo. Z inicjatywą wychodzi firma Wialan, która współpracuje z tutejszymi rolnikami i co warto wspomnieć promuje popularną w tych rejonach uprawę słonecznika i soi. 

Frekwencja na konferencjach w Jasionce i Chęcinach przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Ilość pytań podczas prezentacji oraz w kuluarach pokazuje, że tematów interesujących jest wiele. Zagadnienia Wspólnej Polityki Rolnej są delikatnie ujmując przerażające dla naszych klientów, jednak jest dużo rolników, którzy po analizie i przemyśleniach stwierdzają, że na dobrą sprawę nie ma czego się bać. Wiele tych aspektów związanych z utrzymaniem bioróżnorodności jest z długofalową korzyścią dla gospodarstw.

Przez 30 lat działalności firmy Wialan przyświeca nam jeden cel – nie być tylko sprzedawcami, ale także doradcami.

Bazujemy na własnych doświadczeniach w ponad 100 lokalizacjach. W tematach niszowych, czyli soja lub słonecznik jesteśmy jednymi z pierwszych w Polsce. Rolnicy ze wschodniej Polski nie odstępują technologią i postępem w porównaniu do zachodniej części kraju i mimo dużego rozdrobnienia gruntów w pełni wykorzystują potencjał swoich gleb.mówił Paweł Józefczyk z Wialan Langer i Wiatr s.j.

Poszukiwana wiedza i doradztwo w trudnych czasach 

Duża frekwencja na konferencjach organizowanych przez firmę Wialan świadczy przede wszystkim o poszukiwaniu wiedzy i informacji w obliczu nadchodzących zmian. Na domiar złego rolnicy ze wschodnich krańców Polski borykają się najmocniej z masowym napływem zbóż z Ukrainy.

“Zboże rozlało się niczym przysłowiowe mleko i jest już za późno na pewne działania. W okolicznych podmiotach skupujących pszenica jest po 950 zł/tonę, jednak towaru nawet nikt nie chce.” – mówił gospodarz z Podkarpacia.

W rozmowach podczas konferencji można było jednak usłyszeć pozytywne głosy. “Mimo trudnej sytuacji w rolnictwie możemy liczyć chociażby na duże wsparcie ze strony firmy Wialan. Wiedza i doświadczenie doradców ma przełożenie w moich plonach. Bardzo dobry kontakt oraz pełen profesjonalizm sprawia, że tą firmę wybiera niemalże każdy z naszej okolicy” – mówił gospodarz z okolic Tarnowa. 

Michał Piśny
Michał Piśny
Jestem rolnikiem z pasji i zamiłowania. Produkcja roślinna jest od wielu lat sektorem moich zainteresowań i działań. W okresie wegetacji spędzam dużo czasu na polach. Bardzo ważna dla mnie jest ochrona naszego miejsca pracy jakim jest gleba. W swojej pracy skupiam się na propagowaniu zrównoważonego rolnictwa. Obecnie studiuję rolnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Dokształcam się stale poprzez kursy i szkolenia. Jestem otwarty na kontakty z ludźmi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x