sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Nasz import zbóż wzrósł blisko trzykrotnie w 2022 roku

spot_img

Wstępne dane Ministerstwa Finansów pokazują, że od stycznia do końca grudnia 2022 roku zaimportowaliśmy rekordowe 3,359 mln ton (9,2 mln ton wyeksportowaliśmy) zbóż i produktów zbożowych za kwotę 1,056 mld euro. Dla porównania, w 2021 roku nasz import zbóż sięgnął 1,194 mln ton o wartości 397,61 mln euro. Oznacza to wzrost naszego importu ziarna aż o 2,8 razy – liczonego w tonach.

W 2022 roku gwałtownie wzrósł wolumen importu kukurydzy i pszenicy (z Ukrainy)

W analizowanym okresie sprowadziliśmy aż 2,030 mln ton kukurydzy (tylko 0,22 mln ton rok wcześniej), która stanowiła aż 60% naszego importu zbóż. Nasz import pszenicy sięgnął 0,952 mln ton, co oznacza wzrost o 56% – rok do roku.

Polski import zbóż i przetworów:

Źródła importowanych zbóż:

Największym dostawcą zbóż na nasz rynek była w analizowanym okresie Ukraina.

Nasz wschodni sąsiad odpowiada za 72% naszego wolumenu importu ziarna zbóż, w tym za 91% importu kukurydzy i 55% pszenicy. Spore ilości pszenicy sprowadziliśmy tradycyjnie z Czech i Słowacji.

Rok wcześniej Ukraina była marginalnym dostawcą zbóż na nasz rynek. Sytuacja zmieniła się diametralnie wraz z wybuchem wojny i zniesieniem ograniczeń przez KE w handlu z naszym wschodnim sąsiadem.  

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x