piątek, 1 grudnia, 2023
spot_img

Wegetacja trwa. Jak wyglądają plantacje rzepaku?

Mamy ciepłą zimę, brak mrozów, brak śniegu co powoduje, że rośliny nie przerwały swojej wegetacji. Na plantacjach rzepaku można zauważyć, że zaczyna on strzelać w pęd kwiatowy.

Aktualne warunki pogodowe nie pozwalają być już pewnym, że rzepakowi nic nie grozi. Zimy nie widać, jednak występująca słoneczna pogoda w ciągu dnia i przymrozki nocami, które czasami się pojawiają, mogą prowadzić do dużych uszkodzeń roślin rzepaku.

Po wyrwaniu roślin i rozcięciu korzenia zauważyć można również białe przyrosty, co oznacza że rzepak wegetuje i dalej się rozwija.. ale jest głodny. Potrzebne są mu teraz składniki pokarmowe, zwłaszcza azot, którego, zgodnie z obowiązującym prawem nie można jeszcze stosować.

Plantacje należy obserwować i monitorować przebieg wydarzeń. Bardzo ważne będzie nawożenie i dostarczenie roślinom boru. Jeśli taka pogoda będzie się utrzymywać to na wykonanie zabiegów herbicydowych i fungicydowych będzie mało czasu. Obserwować należy również naloty szkodników, którym aktualny przebieg pogody bardzo sprzyja.

 

Zdjęcia przedstawiają rzepak z plantacji w Wielkopolsce, w powiecie poznańskim.

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników