poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Według FAO globalna produkcja zbóż wzrosła o 1,2% w 2023 roku

spot_img

W raporcie FAO z 02.02.2024 podniesione zostały szacunki światowych zbiorów zbóż w 2023 roku. Lutowe dane są o 13,2 mln ton (0,5%) lepsze od wcześniejszych i pokazują zbiory na rekordowym poziomie 2,836 mld ton.

Znaczna korekta w górę zbiorów kukurydzy i mniejsza pszenicy oraz jęczmienia

Aktualne szacunki oznaczają wzrost o 1,2 procent (33,3 mln ton) w porównaniu z poziomem z 2022 r. Korekta wynika przede wszystkim z lepszych niż wcześniej przewidywano zbiorów kukurydzy w kilku kluczowych krajach produkujących.

Jednocześnie wprowadzono skromniejsze korekty w górę prognoz światowej produkcji jęczmienia i pszenicy.

Rekordowe zbiory zbóż gruboziarnistych

Globalna produkcja zbóż gruboziarnistych została ustalona na najwyższym w historii poziomie 1 523 mln ton, po korekcie w górę o 12 mln ton w tym miesiącu.

Większość zmian dotyczy kukurydzy i odzwierciedla nowe oficjalne dane z Kanady, Chin, Turcji i Stanów Zjednoczonych, gdzie połączenie wyższych plonów i większych niż wcześniej oczekiwano obszarów zbiorów doprowadziło do wyższych szacunków produkcji.

Prognozy FAO dla kukurydzy (mln ton):

Wzrosła także światowa produkcja jęczmienia, przy czym zmiany koncentrowały się głównie w Kanadzie i Federacji Rosyjskiej.

Zbiory pszenicy podniesiono o skromne 1,4 mln ton

Światowa produkcja pszenicy wzrosła o 1,4 mln ton do 788,5 mln ton w 2023 r., choć nadal jest o 2,2% niższa rok do roku.

Lepsze perspektywy produkcji w tym miesiącu wynikają głównie z lepszych plonów pszenicy w Kanadzie (wzrost obszaru zbiorów), co z nadwyżką rekompensowało cięcie prognoz dotyczących pszenicy w Brazylii ze względu na skutki fal upałów i nadmiernych opadów.

Prognozy FAO dla pszenicy (mln ton):

Minimalnie gorsze w lutym, ale lepsze niż rok wcześniej, szacunki produkcji ryżu

Jeśli chodzi o ryż, szacunki dotyczące produkcji w Chinach zostały obniżone od grudnia, ponieważ oficjalne oceny wskazują, że cięcia w uprawach w ważnych północno-wschodnich prowincjach produkujących ryż były bardziej wyraźne, niż wcześniej przewidywało FAO.

Niemniej jednak ta rewizja jest w dużej mierze kompensowana przez poprawę produkcji w wielu innych krajach, zwłaszcza w Nepalu, gdzie według doniesień osiągnięto rekordowe zbiory pomimo kaprysów pogodowych, oraz w Mali i Gwinei dzięki wyraźnemu zwiększeniu obszaru.

W rezultacie prognoza FAO dotycząca światowej produkcji ryżu w sezonie 2023/2024 wynosi obecnie 524,6 mln ton  czyli nieznacznie mniej niż prognoza grudniowa, ale nadal o 0,6% powyżej wyniku na sezon 2022/2023.

Źródło: FAO

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x