czwartek, 30 listopada, 2023
spot_img

Wciąż mało komisji pracuje nad szacowaniem strat

spot_img
Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi cały czas apeluje o powoływanie komisji, które mają się zająć szacowaniem strat w gospodarstwach, które ucierpiały z powodu suszy. Zwraca się również z prośbą do rolników, żeby zgłaszali się do urzędów gmin o kierowanie w tej sprawie wniosków do wojewodów. Rolnicy nie są zobowiązani do składania jakichkolwiek dodatkowych dokumentów przy wnioskach o oszacowanie strat.Oszacowanie strat przed zbiorem

Jeszcze przed zbiorem plonu głównego musi nastąpić oszacowanie strat, a tylko w 1/3 zagrożonych suszą gmin pracują komisje. W gminie może pracować kilka komisji, które zajmą się oszacowaniem start. Obecnie starty szacowane są w 693 gminach zagrożonych suszą rolniczą. W momencie zakończenia prac komisji zostanie ustalona wielkość pomocy dla wszystkich poszkodowanych rolników.

Największe straty w zbożach jarych

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, prowadzi monitoring suszy na terenie 2478 gmin w Polsce. Z monitorowanych gmin aż 2329 czyli 93,99% z nich jest zagrożonych suszą rolniczą w uprawach zbóż jarach. W zbożach  ozimych dotyczy to 91,36 % gmin, krzewów owocowych – 90,4%, w uprawach truskawek – 90,11 %. W innych uprawach procentowy udział gmin zagrożonych suszą rolniczą wynosi odpowiednio: dla roślin bobowatych – 76,27 %, dla warzyw gruntowych 64,16 %, drzew owocowych – 62,87 %, tytoniu – 60,37 %, dla upraw rzepaku i rzepiku – 50,52 %.

 

źródło: www.minrol.gov.pl

fot. pixabay

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników