Co znajdziesz w artykule?
Już od przyszłego roku zacznie obowiązywać definicja rolnika aktywnego zawodowo, dzięki której możliwe będzie staranie się o dopłaty bezpośrednie. Powodem zmian jest zlikwidowanie finansowania dużych podmiotów będących w posiadaniu ziemi, lecz które nie zajmują się produkcją rolną. Kto w takim razie będzie mógł ubiegać się o dopłaty bezpośrednie?
Obowiązkowa definicja rolnika aktywnego już od 2023 r.
W projekcie Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej przesłanym do Komisji Europejskiej zapisano następującą definicję: rolnicy, którzy za poprzedni rok otrzymali płatności bezpośrednie w kwocie nieprzekraczającej 5 tys. euro będą automatycznie uznawani za aktywnych zawodowe. Natomiast w przypadku gdy kwota płatności za poprzedni rok przekracza 5 tys. euro rolnik będzie uznawany za aktywnego jeżeli nie prowadzi żadnej z działalności wymienionej na negatywnej liście:
- administrowanie portami lotniczymi
- administrowanie wodociągami
- administrowanie trwałymi terenami sportowymi i rekreacyjnymi
- świadczeniem usług przewozu kolejowego
- świadczeniem usług w zakresie obrotu nieruchomościami
Wyjątki, które uprawniają do otrzymania dopłat bezpośrednich
Zaproponowany projekt uwzględnia wyjątki, w których rolnik może ubiegać się o dopłaty po przekroczeniu 5 tys. euro pomimo prowadzenia wyżej wymienionych działalności. Wystarczy, że udokumentuje:
- jego przychód z działalności rolniczej stanowi co najmniej 1/3 całego przychodu w gospodarstwie, lub
- roczna kwota płatności bezpośrednich wynosi co najmniej 5% całości przychodów z działalności pozarolniczej, lub
- główną działalność gospodarczą lub przedmiot działalności stanowi wykonywanie działalności rolniczej (w CEIDG działalność rolnicza tego rolnika została wskazana jako główna lub dokumenty z KRS lub REGON potwierdzą, że wykonywana przez rolnika działalność rolnicza stanowi główną działalność gospodarczą).
Definicja rolnika aktywnego nadal wymaga zmian
Zdaniem Dolnośląskiej Izby Rolniczej ( DIR) definicja ,rolnika aktywnego powinna być inaczej sformułowana w dokumencie Krajowego Planu Strategicznego WPR. Izba rolnicza woj. dolnośląskiego tłumaczy, że jej zapis nie określa rolników faktycznie gospodarujących, natomiast chroni interesy osób posiadających grunty, które działalności rolniczej nie prowadzą. W opinii DIR pozostawienie definicji w tej formie spowoduje, że w dalszym ciągu według ewidencji będzie prawie 1,5 mln gospodarstw. Z czego, tylko około 30 proc. będzie faktycznie prowadzić działalność rolniczą.
źródło: gov.pl/ dir.pl