środa, 27 października, 2021
spot_img

Walka z ASF – Niemcy odgrodzą się płotem?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Walka z ASF to od dłuższego czasu jeden z najważniejszych problemów branży hodowlanej. Różne są też zapatrywania na skuteczność stosowania wszelkiego rodzaju zapór ograniczających migrację dzikich zwierząt, a szczególnie dzików.

Wiele już o tym pisaliśmy. Informowaliśmy też o niemieckich przedsięwzięciach przy granicy z Polską. Przy czym, do tej pory dotyczyło to raczej płotów o tymczasowym charakterze. Obecnie jednak Niemcy czynią starania w kierunku budowy stałego ogrodzenia. Przypomnijmy: z  początkiem bieżącego roku, po polskiej stronie, wirusa wykryto w odległości nieco ponad 10 km od granicy z Niemcami. Granicę między Niemcami a Polską tworzą rzeki Odra i Nysa Łużycka. Jednak dziki dobrze sobie radzą z wodą. W konsekwencji niemieckie przygraniczne landy zadeklarowały chęć zbudowania tam stałego ogrodzenia.

 

Walka z ASF: być może na jesień ustawa

Jak poinformowały w oficjalnym komunikacie prasowym władze kraju związkowego Brandenburgia, z uwagi na to, że obecnie obowiązujące prawo nie zezwala na umieszczanie stałych ogrodzeń w celach prewencyjnych, podjęto już odpowiednie kroki formalno-prawne zmierzające do zmiany ustawy o zdrowiu zwierząt by kontynuowana była walka z ASF.

– Niemiecka Rada Federalna, czyli organ ustawodawczy reprezentujący 16 krajów związkowych Niemiec przygotował już stosowny projekt ustawy – informuje Anna Heyer-Stuffer, Sekretarz stanu ds. Ochrony konsumentów w Brandenburgii.

Następnie, zanim projekt ustawy stanie się obowiązującym  prawem, zorganizowane zostanie głosowanie w Parlamencie Federalnym Niemiec. Stanie się to najprawdopodobniej już jesienią bieżącego roku.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: portal Kraj Związkowy Brandenburgia/Niemcy
Fot.: Pixabay

 

W województwie warmińsko-mazurskim wykryto ognisko ASF

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

23,796FaniLubię
595ObserwującyObserwuj
8,920SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły