środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

W województwie lubuskim zakaz wstępu do lasu

spot_img

W związku z występowaniem przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Województwie Lubuskim, na prośbę Wojewody Lubuskiego, Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa podjął decyzję o uruchomieniu SMS-owego systemu ostrzegania o zagrożeniu ALERT RCB. 

 Treść SMS’a:
Uwaga! Zakaz wstępu do lasu w wyznaczonych strefach. Zagrożenie rozprzestrzeniania się ASF. O padłych dzikach poinformuj policję, urząd gminy lub weterynarza”
Z końcem ubiegłego tygodnia SMS ten został wysłany do mieszkańców i osób przebywających w Województwie Lubuskiem.

Choroba nie dotyka ludzi

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podkreśla, że choroba nie jest bezpośrednio niebezpieczna dla ludzi. Jest natomiast śmiertelna dla trzody chlewnej i jak wiadomo, rozprzestrzenianie się wirusa choroby to stosunkowo łatwy proces.  Chorobę mogą przenosić m.in  ludzie na butach czy odzieży.
Natomiast naturalnym biologicznym rezerwuarem ASF są dziki, dlatego tak ważne jest  przestrzeganie bezwzględnego zakazu wstępu do lasu wszędzie tam, gdzie zostały znalezione padłe zwierzęta.

 

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: www.rcb.gov.pl

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników