czwartek, 9 grudnia, 2021
spot_img

W Wielkopolsce powiało nadzieją!

-REKLAMA-spot_img

Komisja Europejska podjęła decyzję o zniesieniu Strefy niebieskiej wyznaczonej w związku z zagrożeniem ASF na terenie powiatu poznańskiego i szamotulskiego a także leszczyńskiego w województwie wielkopolskim. 

W skutek tej decyzji powiat leszczyński znalazł się  w czerwonej strefie, natomiast powiaty; poznański i szamotulski przeszły do strefy żółtej. To bardzo dobra wiadomość dla hodowców z tych regionów.

Czy stada ocaleją?

Koncepcja stosowania Stref niebieskich dotyczy bowiem terenów, w których wirus ASF przedostał się do stad trzody chlewnej. Głównym sensem ich tworzenia jest uniknięcie sytuacji w której wirus wraz z zakażonymi zwierzętami zostaje przeniesiony do innych stad lub produktów wieprzowych na terenie całego kraju lub w przypadku eksportu za granicę. Dlatego tak ważne jest możliwie szybkie znoszenie obostrzeń z nimi związanych. Szczególnie przy stwierdzeniu poprawy sytuacji, co nastąpiło w w/w powiatach. Ma to też duże znaczenie dla finalnego wznowienia przemieszczania stad, odnowienia handlu i ostatecznie do utrzymania gospodarstw.  

Dodajmy, że w tym przypadku decyzję Komisji Europejskiej poprzedziły sygnały od hodowców, wnioski Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Głównego Inspektoratu Weterynarii i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Źródła: WIR, GIW 
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

24,016FaniLubię
621ObserwującyObserwuj
9,150SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x